„Sodra“ skelbia tikslesnius duomenis apie Lietuvos įmonių atlyginimus

2018 06 08

Gegužės pabaigoje „Sodra“ paskelbė duomenis, kurie leidžia susidaryti tikslesnį vaizdą apie Lietuvos įmonių ir bendrovių darbo užmokesčio skaičiavimo politiką. Anksčiau viešai būdavo skelbiami tik bendrovių atlyginimų vidurkiai, kuriuos dažniausiai iškreipia dideli vadovų atlyginimai ar nepilnu etatu dirbantys asmenys, taip pat duomenis iškreipti gali, pavyzdžiui, ilgamečiam darbuotojui išmokėta labai dosni išeitinė.

alt=“216_35add9507eb5482bd576b69cbc24c3d2″ width=“300″ height=“191″ />

„Sodra“ įsipareigojo duomenis skelbti pagal medianą ir standartinius nuokrypius. Sakykime, jeigu išrikiuotume visus bendrovės darbuotojus pagal jų gaunamą atlyginimą nuo mažiausio iki didžiausio, tai mediana parodytų, kiek uždirba šios eilės viduryje esantis žmogus. Kitaip tariant, jeigu mediana yra lygi 1000 eurų, tai reiškia, kad pusė įmonės žmonių uždirba daugiau nei 1000 eur, o kita pusė – mažiau. Šis metodas leidžia tiksliau nuspėti, kokius atlyginimus gauna mažmeninių prekybos tinklų darbuotojai.

aaaaPagal vidurkį gali atrodyti, kad balandį didžiausius atlyginimus darbuotojams mokėjo „Palink“, valdanti parduotuves „Iki“, kur atlyginimo vidurkis siekė 909 eur, tačiau įvertinus visų darbuotojų gautą atlyginimą matyti, kad pusė darbuotojų balandį uždirbo mažiau nei 604 eur. Dosniausias buvo „Norfos“ prekybos tinklas, balandį atlyginimai siekė 647 eur.

Tačiau tuo tarpu UAB „Maxima LT“ – 548 eur, UAB „Rimi Lietuva“ – 580 eur. Tarp visų didžiųjų darbdavių balandį pasižymėjo AB „Telia Lietuva“, šios atlyginimų vidurkis siekė 2038 eur prieš mokesčius, tuo tarpu „Danske Bank“ A/S Lietuvos filialo – 1519 eur prieš mokesčius. Mažiausia mediana, kaip ir vidurkis, buvo „Lietuvos pašte“ – 439 eur. Turime drauge siekti, kad didieji Lietuvos darbdaviai viešai skelbtų kuo tikslesnius įmonėje ar bendrovėje esančių skirtingų pareigybių darbuotojų atlyginimus, o ne tik darbo užmokesčio vidurkį. Tai labai padėtų išvengti darbo užmokesčio mokėjimų „vokeliuose“ ir mažintų šešėlį.

 

Paruošta pagal LPS „Sandrauga“ ir bns.lt informaciją.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *