„Ryanair“ bendrovės personalas imasi rimtų veiksmų: streikuos dėl savo darbo užmokesčio bei darbo sąlygų pagerinimo

2018-07-05

    downloadPirmieji „Ryanair“ įgulos žingsniai kovoje už savo teises prasidėjo dar 2017 m. gruodį. Ketindami sustabdyti skrydžius vienu pelningiausių metų laikotarpiu darbuotojai pasiekė savo – „Ryanair“ neprieštaravo, kad darbuotojams atstovautų vietinės Profesinės sąjungos. Tačiau nors ir priėmusi darbuotojų interesus ginančias organizacijas, „Ryanair“ ir toliau nepripažįsta ir nesutinka su bendrovės darbuotojų keliamais reikalavimais. 

        Skrydžių įguloms Europoje atstovaujančios profesinės sąjungos reikalauja, kad oro linijos darbuotojai būtų įdarbinti pagal tų šalių įstatymus, kur jie yra įsikūrę, tačiau „Ryanair“ vadovybė nori ir toliau taikyti tik Airijos nuostatus visiems savo padalinių darbuotojams. Neradus abiejų šalių tenkinančio sprendimo iki liepos 3 d. skrydžių bendrovė rizikavo, kad bus viršytas atšauktų skrydžių rekordas – darbuotojai grasino vasaros laikotarpiu, per patį skrydžių ir atostogų piką, streikuoti.

      Remiantis tarptautine jurisdikcija, pigių skrydžių avialinijos neturi teisės versti visų savo darbuotojų elgtis pagal vienos šalies įstatymus. Portugalijos darbo ministro Jose Vieira da Silva teigimu: „ Nors darbo sutartys ir pasirašomos remiantis Airijos įstatymais, tačiau Europos Sąjungos Romos sutartis užtikrina, kad darbuotojų teisės nustatomos remiantis vietiniais įstatymais“.

     Šių metų pavasarį Portugalijos pilotų Profesinė sąjunga „SNPVAC“ buvo pirmoji, pradėjusi kovą prieš ilgai trukusią „Ryanair“ įdarbinimo politiką. Remiantis Airijos teisine baze, darbuotojams draudžiama išeiti tėvystės atostogų ar gauti nedarbingumo pažymėjimą. Profesinė sąjunga „SNPVAC“ taip pat protestavo prieš praktiką, kai įgula yra baudžiama už nepasiektus pardavimų rodiklius skrydžių metu. Taip pat verčiama lankyti brangius mokymų kursus, dirbti 12 valandų pamainas su trumpais poilsio periodais ir net badauti – oro linija atsisako tiekti maistą skrydžio įgulai. Profesinės sąjungos reikalauja, kad „Ryanair“ pripažintų darbuotojų teises, kurias nurodo vietiniai šalių įstatymai, ir taikytų bendras taisyklės visiems savo darbuotojams. Žinoma, bendrovė turi teisę atsisakyti keisti savo politiką, tačiau tuomet rizikuotų šią vasarą atšaukti visus savo skrydžius minėtose šalyse. Tokiu atveju, pavyzdžiui, vien Ispanijoje per dieną nukentėtų 115 tūkst. keleivių.

       „Žemos skrydžių kainos negali būti užtikrinamos darbuotojų ekonominių – socialinių garantijų sąskaita – tai akivaizdi šiuolaikinė vergovė. „Ryanair“ įgula – žmonės, kurie aptarnauja vienus iš didžiausių keleivių srautų Europoje, ir iš savo darbdavio, labiau nei iš bet ko kito, turėtų sulaukti deramos pagarbos bei atlygio už itin atsakingą ir įtemptą darbą“, – susidariusią situaciją komentavo skrydžių kompensacijų bendrovės „Skycop“ vadovas Marius Stonkus.

www.theguardian.com, www.bbc.com; www.15min.lt informacija.