Jaunimas- mūsų dabartis ir ateitis

2013-07-17

Jaunimas- mūsų ateitis.Taip sakome visi. Tačiau pirmiausia, norėtųsi pabrėžti, kad jaunimas yra mūsų dabartis, mūsų šiandiena. Ką jaunimas gauna šiandien, kaip jis save realizuoja ir su kokia aplinka susiduria, visa tai lemia jo požiūrį ir veiksmus kuriant ateitį. Nepaprastai svarbu jaunimui suteikti kuo daugiau aktualios informacijos, nes žinios padeda ugdyti motyvaciją. 

  Dabar labai svarbus laikotarpis Lietuvai, nes mes pirmoji Baltijos valstybė, kuri pirmininkauja Europos Sąjungos Tarybai, o mūsų pirmininkavimo Tarybai dėmesio centre- jaunimas. Ne paslaptis, kad jaunimo nedarbas aktuali problema ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Jaunų žmonių nedarbo lygis šiuo metu siekia daugiau nei 23 procentus ir yra dvigubai didesnis už suaugusiųjų nedarbo lygį.

   Sunkus jaunimo kelias į darbo rinką… Ir nereikia kaltinti vien tik jaunimo, kad jie patys nieko nesiekia ir nieko nenori. Taip, yra ir tokių. Tačiau neretai jauniems žmonėms darbo rinkoje iš tiesų daug kas neaišku, o patys savarankiškai nesugebėdami įveikti kliūčių, kurios pasitaiko jų kelyje- nusivilia ir bijo bandyti dar kartą. Būtent šioje vietoje didesnę darbo patirtį turintiems žmonėms laikas ja pasidalinti su jaunimu.

   2013m. liepos 15-17 dienomis Visuomenės Harmonizavimo parke vyko 10-12 klasių Lietuvos moksleivių vasarinis suvažiavimas „Mokmobas 2013“, kurio tikslas- lavinti jaunus žmones, skatinti jų bendravimą, suteikti kuo daugiau informacijos apie studijas ir naujos patirties įgavimą. Suvažiavime dalyvavo lektoriai, tarp kurių buvo ir Seimo narių, dėstytojų, studentų ir asmenų, kurie tiesiog dalinosi savo sėkmės istorijomis.

   Žinoma, geri pavyzdžiai motyvuoja, sėkmingos istorijos skatina norėti ir siekti tokių pat rezultatų, bet nereikėtų jauniems žmonėms piešti vien tik spalvotas vizijas, kaip paprastai, kartais net nesitikint, tampama sėkmingu verslininku ar netgi Seimo nariu.

Tarsi be jokių pastangų susiklostančios sėkmingos karjeros istorijos jaunam žmogui leidžia manyti, kad gyvenime viskas paprasta ir paprastai pasiekiama. Tačiau tose sėkmės istorijose nutylima kiek neišvengiamai daug laukia ir nelabai malonių niuansų.

   „Mokmobe“ dalyvavęs vienas iš seimo narių sakė: „Nesvarbu kokią profesiją atlieką žmogus, svarbu ar jis laimingas. Visi darbai yra geri, ir nesvarbu, ar tu esi suvirintojas, ar seimo narys, jei esi gudrus, tau visi keliai atviri.“

   Tačiau gudrumas iš niekur neatsiranda ir gudriais savaime netampama. Jaunas žmogus daug kur dvejoja, nes daug kur žengia pirmą kartą. Dažniausiai iškilusius klausimus ir problemas sprendžia savarankiškai, tačiau neretai atsiranda atvejų, kai savų žinių tiesiog neužtenka.

   Pabaigus mokslus ir žengiant į suaugusiųjų pasaulį bei ieškant pirmosios darbovietės, sunku pasinaudoti savo gudrumu, nes be patirties, dažniausiai jo net nebūna. Pirmoji darbo sutartis, alga, psichologinis klimatas, diskriminacija dėl amžiaus ar kitos iki tol nepatirtos problemos darbo vietoje… Ką daryti ir kur kreiptis su jomis susidūrus?

   Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“ lektoriai, papildydami kitų lektorių pasakojimus apie sėkmingas karjeras, patarimus besirenkant savo profesiją, raginimus mokytis gerai ir būti pavyzdingais studentais, atkreipė jaunimo dėmesį, kad nepaisant to, jog šiuo metu visų susirinkusių pagrindinis darbas yra mokslas, visi jau yra beveik suaugę ir pamažu žengia į darbo rinką, todėl jau dabar naudinga susipažinti su Darbo Kodeksu, kitaip tariant, su savo būsimomis, o galbūt jau ir esamomis dirbančiojo teisėmis.

LPS „Sandrauga“ paskaita

   LPS „Sandrauga“ jaunimui pasiūlė savo pagalbą ir konsultacijas teisiniais klausimais.

Teisinę pagalbą priimti susigundė ne vienas renginyje dalyvavęs jaunuolis. Susitikimo metu buvo atsakoma į jaunimo pateiktus klausimus, konsultuojama. Aktyvus jaunimo dalyvavimas susitikime parodė, kad jaunajam darbo rinkos dalyviui iškyla įvairių klausimų. Jam tiesiog būtina žinoti kur jis gali kreiptis atsakymo.

  Prieš pradedant LPS „Sandrauga“ prisistatymą, nustebino jaunuolių reakcija, visi svarstė, kas yra ta profesinė sąjunga. Nenuostabu, nes profesinės sąjungos yra užgožtos stambiojo kapitalo ir neretai tapatinamos su sena atgyvena, todėl pastebima tendencija, jog jaunimui pateikiama tik darbdaviams ir kapitalui naudinga informacija. Stebėtis greičiausiai nereikia, tačiau akivaizdu, kad jaunimui reikalinga ir kita, jo interesus darbo rinkoje apsauganti informacija.

LPS „Sandrauga“ pirmininkas
Kęstutis Juknis

LPS „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis papasakojo jaunimui, kokie yra pagrindiniai organizacijos tikslai, ragino nesielgti neapgalvotai, nepriimti sprendimų vedamiems abejonių, o susidūrus su atvejais kada pažeidžiamos jo darbo teisės, netylėti. Jaunimui reikia turėti nemažai žinių, kad ką tik iškepto darbo rinkos dalyvio neapgautų senieji vilkai- darbdaviai.

Kaip įdomu, aš apskritai nežinojau kas ta profesinė sąjunga ir ką ji daro, tačiau dabar žinosiu, kur galiu kreiptis.“- renginio pabaigoje, priėjusi prie LPS „Sandrauga“ kolektyvo pasakė viena iš renginio dalyvių. Tai gi, jaunimą šviesti būtina ir būtina jį šviesti visapusiškai tiek apie karjeros galimybes, tiek apie savo teisių darbo rinkoje apsaugojimą.

  LPS „Sandrauga“ džiaugiasi susitikimu su moksleiviais „Mokmobas 2013“, nes pabendravus tapo akivaizdu, jog suteikta informacija sukėlė susidomėjimą ir buvo naudinga, prisidedant prie šio jaunimo ateities kūrimo, nes jei žmogus, dirbdamas savo darbą, yra laimingas- jis dirba GERĄ DARBĄ.

  „Mokmobo2013“ dalyviams linkime semtis kuo daugiau ir kuo naudingesnės informacijos, kuri motyvuotų ir vestų į geresnę ateitį.

D.L.