Psichologai pataria, kaip darbe išvengti neigiamų emocijų

2018-01-08

Suaugusių žmonių „auklėjimas“, ypač, kai jie to neprašo ir nenori, absoliučiai bergždžias reikalas, portalui LRT.lt sako „OVC Consulting“ vyriausioji konsultantė psichologė Mirolanda Trakumaitė. Pasak jos, žmonių tarpusavio santykius tiriantys mokslininkai patvirtina, kad emocijos – užkrečiančios, o neigiamas emocijas happy-and-sad-facekitiems dažniau perduoda žmonės, turintys žemą savivokos lygį ir nemokantys kontroliuoti savo emocinių impulsų. Nuo tokių kolegų, priduria psichologė, geriau laikytis atokiau.

– Ar emocijos – užkrečiantis dalykas? Jei vienas žmogus labai laimingas, ar galime ir mes imti jausti džiaugsmą? O gal labiau užkrečiančios neigiamos emocijos?

Šalia ramaus žmogaus dažniausiai patys jaučiamės ramesni. Nesunku perimti ir įsitempusio, nerimaujančio ar suirzusio žmogus būseną. Persiduoda ir baimė, ir džiaugsmas. Manau, kad dauguma tai žinome iš savo patirties. Emocijų užkrečiamumą patvirtina ir tyrėjai. Taip yra todėl, kad bet kokioje sąveikos situacijoje žmonės instinktyviai ir nesąmoningai imituoja vienas kito veido išraišką, pozą, kūno kalbą, kalbos ritmiką. Veido ir kūno raumenys, kad ir labai nežymiai judėdami, paveikia specifines smegenų neuronų grupes ir sukelia emocijas. Negalima vienareikšmiškai teigti, kad neigiamos emocijos labiau užkrečiančios nei teigiamos. Tiesiog nemalonų patyrimą mes ilgiau prisimename.

– Kaip neperimti kitų žmonių neigiamų emocijų? – Pasitikslinkite, kas sukėlė emociją. Pavyzdžiui, mintyse paklauskite savęs: „Ar man liūdna dėl kažkokių mano gyvenimo įvykių, ar dėl to, kad esu tarp liūdnų žmonių?“. Emocijos priežasčių įsisąmoninimas sumažins „užsikrėtimo“ tikimybę.

Būkite dėmesingi savo kūno signalams. Kadangi emocijas perimame nesąmoningai, mėgdžiodami kitą, todėl būdami šalia įsitempusio ar pikto žmogaus, pasistenkite atsipalaiduoti, išlaikyti neutralią veido išraišką, kalbėti ramiai. Padeda susitelkimas į kvėpavimą. Jei vis dėlto kito žmogaus (ar grupės žmonių) neigiamos emocijos ima jus užvaldyti, pasitraukite iš situacijos.

– Sakykime, vienas kolega darbe nuolat niurzga – jis viskuo nepatenkintas, nuolat skundžiasi, savo problemas užkrauna kitiems. Kaip reikėtų elgtis tokiu atveju? Su tokiais kolegomis patartina bendrauti dalykiškai ir tik tiek, kiek būtina darbo reikalais. Mandagiai, bet tvirtai atsisakykite kalbėtis nedarbiniais klausimais, venkite su jais būti pertraukėlių metu. Nebandykite tokiems kolegoms „įpūsti“ pozityvumo ir optimizmo. Tikrai nepasiseks.

Apskritai – kaip neperimti kito žmogaus pykčio ar nepasitenkinimo? Įmanoma turėti savo ramų „burbulą“ darbe ir pykčio išvengti? Svarbu prisiminti, kad pyktis ir nepasitenkinimas gali būti mūsų pačių. Kiekvienam iš mūsų gali nepatikti tam tikri pokyčiai, vadovų ir kolegų sprendimai ar elgesys. Mes galime supykti dėl to, kad kažkas nesilaiko susitarimų, sako mums įžeidžias pastabas. Tada svarbu susivokti savo emocijose ir adekvačiai jas išreikšti.

lrt.lt informacija

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Comments are closed.