Viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų didinimo ne(strategija)

2019-02-25

Lietuvos profesinės sąjungos reikalauja pakelti medikų, mokytojų, kultūros darbuotojų atlyginimus. Kad atlyginimai didėtų nuolat, siūloma jį susieti su vidutiniu atlyginimu šalyje. Po medikų ir mokytojų protestų vyriausybė mėgina ieškoti kompromisų, tačiau daugumą profsąjungų reikalavimų vertina kaip perdėtus ir biudžetui nepakeliamus.public-sector_popup

Vienoje Sostinės ligoninėje senolius gydo ir prižiūri apie 100 dirbančių medikų. Tačiau personalo kaita čia didelė, mat ligoninė medikams gali pasiūlyti tik vidutinio dydžio atlyginimus. Gydytojai, dirbantys visu etatu, per mėnesį čia uždirba apie 1000 eurų į rankas, slaugytojai – apie 600 eurų. Kad užsidirbtų daugiau, medikai priversti dirbti viršvalandžius. Nuolatos jaučiamas darbuotojų trūkumas.

Iš savivaldybės ligoninei skiriamo finansavimo, apie 70 proc. tenka darbuotojų algoms. O jas padidinti, negaudama papildomų lėšų, ligoninė tiesiog neturi iš ko. Profesinės sąjungos vyriausybės reikalauja keisti požiūrį į medikų ir kitų viešojo sektoriaus darbuotojų algas – jų dydį susieti su šalies atlyginimų vidurkiu.

Taip pat reikalauja, kad jau po dvejų metų gydytojų algos būtų triskart didesnės už šalies vidurkį, o slaugytojų – 50 proc. didesnės. Kitų sektorių darbuotojams profesinės sąjungos reikalauja šiek tiek mažesnių algų, tačiau ir jos būtų gerokai didesnės nei dabar. „Mūsų įsipareigojimas jau 2020 m. didinti kultūros darbuotojams 15 proc. ir socialiniams darbuotojams. 10 proc. didinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogams, mokytojams kalbama apie 10 proc. kitais metais“, – sakė Vyriausybės vicekancleris D. Matulionis.

„Realiai, jei pagal kažkokį kriterijų artinti, mano galva, racionalus pasiūlymas yra matyti ES šalių vidurkį. Šioje skalėje mokytojams 30 proc. padidinimas šiuo metu, tai būtų rimtas progresas. Ar reikėtų 50 proc.? Tą numatome aukštųjų mokyklų dėstytojams, jų darbo užmokesčio vidurkis būtų 50 proc. didesnis“, – aiškina Švietimo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.

Po visą šalį sudrebinusių mokytojų ir medikų protestų vyriausybė su profesinėmis sąjungomis mėgina susitarti dėl ilgalaikės viso viešojo sektoriaus atlyginimų didinimo strategijos. Profesinės sąjungos algas reikalauja didinti taip, kad žmonės jau kitąmet pajustų. Tačiau vyriausybė atkerta, esą tokie užmojai biudžetui būtų nepakeliami ir pasisako už nuosaikesnį daugumos algų augimą bazinį dydį pakeliant po 2 proc. kasmet.

www.tv3.lt portalo informacija

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Comments are closed.