Ar teko patirti psichologinį smurtą darbe?

 2013-07-29

Galbūt teko kada atsidurti situacijoje, kai net ir labai mėgdamas savo darbą, neretai pagalvojate, kad norėtumėte iš jo išeiti?

Paaiškinti sunku kodėl, tačiau darbe pradėjote jausti įtampą, patirti stresą ir nors pats darbo krūvis nevargina nė kiek, nuo „tokios“ darbo atmosferos norisi bėgti kuo toliau.

Daug kalbame apie įvairias žmogaus darbo teises, įstatymus, tačiau kartais norėtųsi priminti, kad daugelis atvejų pirmiausia prasideda nuo pačio žmogaus, nuo jo būsenos, ir nuo to, koki santykiai vyrauja jo darbovietėje ir kokia komunikacijos forma yra palaikoma.

Pastaruoju metu nemažai kalbama apie mobingą, kitaip sakant, psichologinį smurtą darbe.Jam esant, darbe patiriamas diskomfortas, kuris tiesiogiai veikia daugelį dalykų: sveikatą, nuotaiką, darbingumą ir net gi daugelį darbuotojų veiksmų, tarp kurių gali būti ir vienas, ganėtinai drastiškas- išėjimas iš darbo.

Retas žmogus sugeba atsilaikyti prieš psichologinį stresą darbe, tačiau yra tikrai ne vienas būdas tam padaryti.

Žurnalistė Margarita Pūdžiuvienė viename iš savo straipsnių, pateikia keletą patarimų, kaip atsilaikyti prieš „mobinguotojų“ ataką:

„1. Vengti priešintis ir atvirai konfliktuoti. Žmogus, nusprendęs nepasiduoti patyčioms, turi nusiteikti išlikti tvirtas, kad ir kas bebūtų. Jis turi žinoti, kad jo liūdesys, pyktis, priešinimasis tik patenkina jo skriaudiką. Tereikia tik išmokti pasakyti savo nuomonę, nepaisant, kad ji skirtinga nuo kitų. Tam reikia pasitikėti savimi ir nė minutei neabejoti.

Dažnose situacijose yra naudingiau išlikti išmintingu ir sutikti užuot priešinusis. Jeigu persekiotojas teigia, kad nieko neišmanai apie vieną ar kitą dalyką, užuot priešinęsis, sutik: „gerai, kad priminei, manau reiks daugiau apie tai pasidomėti“.

2. Riboti bendravimą su persekiotoju. Dėl santykių ribų nustatymo atsakingas tik pats žmogus. Geriausia vengti pertraukėlių metu būti šio žmogaus kompanijoje. Nepatikėti gyvenimo smulkmenų tokiam žmogui.

3. Ieškoti palaikymo. Jei tarp kolegų ar skyriaus viršininkų pavyktų atrasti bent vieną jus suprantantį žmogų, tai padėtų ne tik išlaikyti sveiką nuovoką, bet ir galėtų tapti liudytoju dieną, kai prireiks pagalbos.

4. Rinkti įrodymus. Nors tai gali būti panašu į „Šerloko Holmso“ vaidmenį, tačiau turite turėti atsarginį planą. Patartina užfiksuoti žeminančius komentarus, įvardinti persekiotojus, žymėti netinkamo elgesio, išpuolio prieš jus datas ir valandas, verta patikrinti jas prie liudytojų. Tai gali padėti kreipiantis, net į teismą.“

Mobingo apraiškas lemia organizacijos vertybės ir tas vertybes demonstruojantis darbuotojų, ypač vadovų, elgesys. Organizacijose, kuriose vertinama tolerancija, atvirumas ir pagarba, mobingas pasireiškia rečiau. Tačiau, jeigu organizacijoje deklaruojama pagarba, o vadovas kritikuoja darbuotoją susirinkime, t.t. girdint kitiems, arba neaiškios ir neapibrėžtos darbuotojo funkcijos ir atsakomybė, neaiškus pavaldumas (nors darbuotojas pagal sutartį pavaldus tik vadovui, yra gainiojamas ir kitų), neteisinga (nepagrįsta darbo nuopelnais) arba neaiški skatinimo sistema ir karjeros galimybės, ir pan., tuomet tai tikrai ženklas, jos jūsų aplinkoje yra mobingo apraiškų, ir to kentėti tikrai nereikėtų.

Dovilė L.