Geras politinis lyderis: koks jis ir ar tai retenybė?

Nuo pat seniausių laikų iki šių dienų vadovas – lyderis yra viena iš svarbiausių tiek privataus, tiek viešojo sektoriaus organizacijos dalių. Visgi, charizmatiškų, veiklių ir kartu atsakingų asmenybių yra mažuma. Būtent šiomis savybėmis pasižymi politiniai lyderiai. Svarbiausias jų tikslas – valdžia, kuri yra laikoma vertybe, leidžianti įgyvendinti išsivadavimą iš tautinės ekonominio arba socialinio pobūdžio priespaudos, galimybė pakeisti politinę sistemą.

Lyderiui būdingomis savybėmis įprastai laikoma: ryžtingumas, įžvalgumas, atkaklus turimos vizijos siekimas, puiki orientacija, retorika ir kartu sugebėjimas įtikinėti, bet svarbiausia – charizma. Charizmatinis lyderis palaipsniui gali tapti demokratinės santvarkos didvyriu – piliečiai tokį asmenį išsirenka savo valios vykdytoju ir interesų atstovllklu. Vadovavimo ir lyderystės ekspertė, verslininkė Alisa Miniotaitė mano, kad be pasitikėjimo savimi niekaip neįmanoma būti lyderiu, be drąsos, ryžto ir apsisprendimo – tai bus tik iniciatyvus žmogus, o be meilės žmogui – nepavyks vesti kitų arba tai bus daroma tik labai trumpai. Dažnais atvejais politiniai lyderiai siekia materialinės naudos užuot elgęsi nesavanaudiškai piliečių atžvilgiu, o tai įneša į visuomenės gyvenimą nepasitikėjimą ir nepagarbą politikams. Geram lyderiui, kaip jau minėta, reikia turėti daugybę teigiamų asmenybės savybių bei autoritetą – kitų pasitikėjimą, štai todėl Lietuvoje ir šiandien jų tebetrūksta.

Politinės lyderystės pagrindiniai uždaviniai – apibrėžti kolektyvinę situaciją, projektuoti tikslus, kuriais reikia toje situacijoje vadovautis, susitelkti ieškant sprendimų ir pasiūlyti tinkamo reagavimo būdus. Lyderio iškilimo prielaidas galima vertinti įvairiai – jo vizija ir veiksmai kyla bei išryškėja, kuomet susidaro tam palankios aplinkybės, priklausomai nuo kultūros, visuomenės lygio ir padėties. Ne veltui charizmatinės asmenybės – politiniai lyderiai – yra ne tik itin reikalingi, tačiau ir turėdami tam reikalingų asmeninių savybių nesunkiai iškyla.

Iš tiesų, vyrauja nuomonė, kad žmogus gali būti efektingas vadovas – geras planuotojas, puikus administratorius, bet jam gali pritrūkti lyderiui būtinų motyvavimo sugebėjimų arba jis gali būti efektingas ir puikus lyderis,  bet jam gali stigti vadovo įgūdžių. Lietuvoje yra daug perspektyvių asmenybių kurias reikia suvienyti Seime, Vyriausybės institucijose – taip jie teiktų didesnę naudą valstybei, bet trūksta lyderių, nebijančių ir sugebančių mobilizuoti pozityviai mąstančius Lietuvos piliečius ir kurių turimos nuostatos atitiktų daugumos lūkesčius. Tokių reikia visur: versle, valstybės valdyme, miestų valdžiose. Taigi, geru lyderiu būti yra išties sunku, ne kiekvienas turi tvirtas asmenybės savybes, pasižymi teisingumu bei gali suteikti saugumą, štai todėl jų yra vos mažuma.

Skirtumai tarp vadovų ir lyderių

Vadovai Lyderiai
Funkcionieriai Inovatoriai
Pripažįsta atsakomybę Siekia atsakomybės
Kontroliuoja darbuotojus Pasitiki darbuotojais
Kompetentingi Kūrybingi
Specialistai Lankstūs
Nustato realius tikslus Kelia didesnius tikslus
Siekia patogios darbo aplinkos Siekia įdomios darbo aplinkos
Atsargiai deleguoja Entuziastingai deleguoja
Darbuotojus suvokia kaip samdinius Darbuotojus suvokia kaip šalininkus

O, ar Jūs turite daug lentelėje nurodytų požymių?