Ar kandidatai Į EES komitetą nesupriešins profsąjungų ?

 

Lietuvos Respublikos Trišalė Taryba sudaryta iš 21 nario lygiomis dalimis : iš septynių nacionalinių lygmeniu veikiančių profesinių sąjungų deleguotų atstovų, septynių nacionaliniu lygmeniu veikiančių darbdavių organizacijų deleguotų atstovų ir septynių Lietuvos respublikos Vyriausybės deleguotų atstovų svarsto klausimus ir teikia išvadas ir pasiūlymus darbo, socialinės ir ekonominės politikos srityse ir dėl klausimų, kuriuos reikia apsvarstyti vadovaujantis Tarptautinės Darbo organizacijos konvencijos NR. 144 ,,Dėl  trišalių konsultacijų tarptautinėms darbo normoms įgyvendinti“ nuostatomis. Trišalėje taryboje profesines sąjungas atstovauja : Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija- 3 atstovai, LPS ,,Solidarumas“ – 2 atstovai, LPS ,,Sandrauga“-2 atstovai turi realią  galimybę deleguoti  3 atstovus į Europos ekonomikos  ir socialinių reikalų komitetą ( EESK). Kandidatai privalo ne tik išmanyti Europos sąjungos teisę, mokėti anglų kalbą, bet ir reikalaujama turėti  trijų metų patirtį tarptautinėse organizacijose. trijų metų patirtį. Vasario pradžioje vykusiame trišalės Tarybos posėdyje LPS ,,Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis kreipėsi į Trišalės Tarybos narius, kad deleguojamam atstovui trijų metų patirtis būtų tik rekomendacinio pobūdžio, tačiau tam pasipriešino ne darbdavių atstovai, ne vyriausybės nariai, bet profsąjungų konfederacijos atstovė. Kodėl ? Kodėl profsąjungiečiai tokie nesolidarūs ?

Todėl, kad iki šiol buvusių komunistų dėka  daugiausia tarybinio nekilnojamo turto paveldėjusiai organizacijai nariai nėra tiek svarbūs, kaip kitoms profesinėms sąjungoms. Praeityje viena profsąjunga savo narius į šį Europos komitetą  prastumdavo pasiremiant socialdemokratų- profsąjungiečių  politine įtaka, o  Trišalė Taryba, jos pilnateisiai nariai tuo metu apskritai nebuvo šio proceso dalyviai.

Nors LPS ,,Sandrauga“ prieš penkerius metus delegavo savo atstovus į EESK, tačiau dėl ydingos ir akivaizdžiai neskaidrios atrankos ir kriterijų mūsų gabūs ir perspektyvūs kandidatai buvo atmesti. Tuometė Ūkio ministerija pagal tik  sau žinomus kriterijus patvirtino tik ,,reikiamus“ kandidatus, kurie šiandien vėl iš naujo turi teisę kandidatuoti, jau ,,turėdami“ pranašumą, ne mažiau, kaip trijų metų darbo patirties tarptautinėse organizacijose. Toks ,,reikaliukų“ sprendimas LPS ,,Sandrauga“ netenkina. Manome, kad  kandidatų dalyvavimas EESK turi  turėti kadencijas.

Ar trys lygiateisės nacionalinės profsąjungos – Trišalės Tarybos narės sugebės išsaugoti solidarumą ir gerbti viena kitos apsisprendimą, lygiais pagrindais deleguoti savo atstovus greit išvysime. Požymių, kad jau dabar prasidėję nešvarūs žaidimai- yra. Kai susikerta daug įtakų ir atsiranda vis  ,,teisesnių““, ,,labiau patyrusių“ ir šiaip ,,savų“ kandidatų, išryškėja kita perspektyva – ar profsąjungos dar ilgai pešis lygioj vietoj ir dėl vieno ar kito sprendimo silpnins ir taip silpną profsąjunginį judėjimą ar pradės suprasti savo tikrąją misiją ir vieningumo svarbą.

Rūta Geležinė