Vergija – net ir XXI amžiuje nenugrimzdusi į praeitį

2014 06 13

Šešis mėnesius trukęs britų dienraščio The Guardian tyrimas atskleidė, kad Tailando žuvininkystės sektorius, kurio produkcija naudojasi didieji prekybos centrai Europoje, Jungtinėje Karalystėje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, yra paremtas vergų atliekamu darbu.

15 imigrantų darbininkų iš Mianmaro ir Kambodžos žurnalistams pasakojo sumokėję tarpininkams už pagalbą susirasti darbą statybose arba gamyklose Tailande. Tačiau atvykę į šalį jie sužinojo buvę parduoti  krevetes gaudančių laivų kapitonams. Kartais ir už tokias nedideles sumas kaip £250 (apie 1000 Lt) nusipirkti vergai pasakojo buvę verčiami metų metus dirbti be atlygio po 20 valandų per parą, susidūrę su žiauriomis gyvenimo sąlygomis, nuolatiniu smurtu, kankinimais ir egzekucijomis.

18 min. trukmės dokumentiniame filme detaliai paaiškinama schema, kaip vergų sužvejotos krevetės yra  platinamos vienos pagrindinių pasaulio žuvies perdirbimo kompanijų „CP Foods“, kuri ypatingai žemomis kainomis parduoda savo produkciją didžiausiems pasaulyje maisto prekybos tinklams, tokiems kaip Walmart, Tesco, Aldi, Costco ir kt.

Nors visi paminėti prekybos centrai kategoriškai neigė žinoję, kad jų parduodama produkcija gaminama vergovės sąlygomis, dokumentika atskleidžia, kad didelę įtaką turinčios korporacijos nepakankamai naudojasi savo turima galia, kad užtikrintų žmogaus teises. The Guardian tyrimo atskleista vergijos schema yra ekstremalus pavyzdys, kas nutinka kai  desperatiškai siekiant sumažint gamybos kaštus ir pagaminti kuo pigesnį produktą, darbuotojų interesai tampa nebesvarbūs.

Minimą dokumentiką galite pasižiūrėti čia: http://www.theguardian.com/global-development/2014/jun/10/supermarket-prawns-thailand-produced-slave-labour

Rūta Geležinė
Parengta remiantis The Guardian informacija.