Europoje: „Amazon“ atsidūrė profesinių sąjungų dėmesio centre

2014 07 03

Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ir Vokietijos profsąjungų lyderiai renkasi Berlyne aptarti JAV kompanijos „Amazon“ veiklos Europoje klausimus. Pasitarimo metu bus aptartos galimybės bendradarbiauti su kompanija sprendžiant darbo saugumo, sąlygų ir atlyginimų klausimus.

JAV kompanija „Amazon“ yra didžiausia internetinės mažmeninės prekybos korporacija, kurios padaliniai išsidėstę visame pasaulyje. Praeityje ji buvo apkaltinta neetišku elgesiu bandant atbaidyti darbuotojus nuo stojimo į profesines sąjungas. Vienas tokių metodų buvo įgyvendintas prieš darbuotojų balsavimą dėl stojimo į vieną JK profesinę sąjungą. Tada kompanija savo darbuotojams išdavinėjo marškinėlius su užrašu „balsuok NE“. Kompanija taip pat kaltinta kvietusi pavienius darbuotojus ir jų grupes „pokalbiui“ su vadybininkais, kurių metu buvo skatinami nestoti į profesines sąjungas ar netgi išdavinėjusi balsavimo lapelių pavyzdžius, sužymėtus taip, kaip kompanija norėtų jog jie būtų užpildyti. Tiesa, pastaruosius gandus „Amazon“ neigė.

„Amazon“ atstovų teigimu, kompanija siekia, kad darbuotojai kylančius konfliktus spręstų tiesiogiai su savo vadybininkais, be trečiųjų šalių įsikišimo. Jie tvirtina suteikiantys pakankamai įvairių galimybių darbuotojams patiems kelti aktualius klausimus. Tačiau šiais metais Prancūzijoje ir Vokietijoje praūžę masiniai „Amazon“ darbuotojų streikai, verčia suabejoti tokia kompanijos pozicija. Profsąjungų atstovai priduria, kad „Amazon“ atvejis yra ypatingai reikšmingas, nes jis žymi naujųjų, e – komercijos sektoriuje galią įgijusių, bendrovių požiūrį į vadinamuosius „mažų įgūdžių“ darbuotojus.

Komentuodamas šią situaciją, Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis atkreipė dėmesį, kad Europos profesinės sąjungos aiškiai parodo, kad užima griežtą poziciją atstovaudamos savo narius. Jis priminė, kad „Sandrauga“ nuolatos organizuoja apvaliuosius stalus, seminarus bei susitikimus, kuriuose siekia kuo glaudesnio bendradarbiavimo su kitomis profesinėmis sąjungomis. „Europos profesinės sąjungos, rimtai reaguodamos į galimus darbuotojų teisių pažeidimus, yra geras pavyzdys Lietuvos bei kitų Baltijos šalių profsąjungoms,kurioms dar trūksta ilgalaikės strategijos, veiksmų plano ir suderinto kasdieninio veikimo, ginant narių ir darbuotojų interesus“ – kalbėjo K. Juknis.

Rūta Geležinė, remiantis guardian.co.uk ir LPS „Sandrauga“ inf.