Didžioji Britanija: mėginimai pažaboti streikus naujais draudimais

Užrašas plakate skelbia „Uždaryta dėl pensijų vagystės!!!“

2014 07 07

Didžiojoje Britanijoje viešojo sektoriaus darbuotojams ruošiantis šią savaitę prasidėsiantiems masiniams streikams,  konservatorių partija pateikė naują įstatymo pasiūlymą, kuris gali drastiškai apriboti valstybinio sektoriaus darbuotojų profesinių sąjungų teisę organizuoti streikus.

Konservatorių partijos pateiktas įstatymo pataisų pasiūlymas yra skirtas apriboti profesinių sąjungų galimybes organizuoti masinius streikus. Siūlomomis pataisomis siekiama, kad , profesinės sąjungos galėtų organizuoti streikus tik įrodžiusios, jog bent pusė jų narių palaiko streiko idėją, o sprendime dėl to balsavo didžioji dauguma atitinkamo sektoriaus narių. Antraip, streikas būtų laikomas nelegaliu.

Politikų teigimu, šiuo įstatymu siekiama uždrausti „silpnai“ palaikomus streikus arba streikus prieš įstatymus, priimtus daugiau negu prieš du metus. Tačiau profesinių sąjungų atstovai pabrėžia, kad net ir prieš keletą metų priimti įstatymai turi daug įtakos šiandieninei darbuotojų padėčiai. Pavyzdžiui, artėjantys streikai organizuojami kaip atsakas į tai, kad pastaruosius du metus mokytojų atlyginimai nekilo. 2013 buvo paskalbtos 1 procento atlyginimų „lubos“, o šiemet paskelbtas 1 procento atlygimų kilimas. Profesinių sąjungų atstovų teigimu, tai reiškia, kad kartu su padidėjusiomis įmokomis už pensijas,  realūs mokytojų atlyginimai per konservatorių valdymo kadenciją (t.y. nuo 2010 metų) sumažėjo 15 procentų.

Šiuo metu didžiojo Britanijoje streikus leidžiama organizuoti tada, kai jį palaiko dauguma balsavusiųjų. Mažuma balsavimų sulaukia daugiau, negu 50% dirbančiųjų palaikymo.

Įdomu, kad šios pataisos yra siūlomos likus vos keletui dienų iki Liepos 10 dieną planuojamų masinių viešojo sektoriaus darbuotojų streikų. Streikuoti žada Didžiosios Britanijos mokytojai, savivaldybių darbuotojai, sveikatos apsaugos darbuotojai (medikai), ugniagesiai ir kt. Manoma, kad ketvirtadienį į gatves išeis daugiau negu milijonas viešojo sektoriaus darbuotojų.

 

Rūta Geležinė
Remiantis The Guardian ir bbc.co.uk informacija

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Comments are closed.