Profesinių sąjungų įstatymo pataisoms nepritarė Seimo Teisės departamentas

2014-10-06

Praėjusią savaitę Seime įregistruotas profesinių sąjungų įstatymo pataisų projektas, siūlantis profesinėms sąjungoms įvesti reprezentatyvumo kriterijus.  Šiam pataisų projektui pasipriešino Lietuvos profesinė sąjunga (sutr. LPS) „Sandrauga“, teigdama, kad tokios pataisos nesuderinamos su LR Konstitucija. Tokią išvadą priėjo ir Seimo Teisės departamentas, nustatęs, kad įstatymo projektas prieštarauja LR Konstitucijos 50 straipsniui ir kitiems teisės aktams.

Projekto rengėjai siūlo nustatyti konkrečius kriterijus, kuriuos turėtų atitikti profesinės sąjungos, kad būtų pripažintos atstovaujančiomis. Kriterijai nustatomi profesinėms sąjungoms veikiančioms nacionaliniu, šakos ir teritoriniu lygiu.

Priėmus šias pataisas, profsąjungos būtų diferencijuojamos pagal 4 kriterijus, o derėtis dėl kolektyvinių sutarčių galėtų tik kelios išskirtinės profsąjungos. LPS „Sandrauga“ kreipėsi į LR seimo narius nurodydama, kad įstatymo projektas prieštarauja LR Konstitucijos 50 straipsniui ir neatitinka profesinių sąjungų lygybės principų, bei yra žalingas dirbančiųjų interesams bei nesavalaikis.

Dirbantiesiems šios pataisos drastiškai sumažėjusias galimybes rinktis geriausiai ginančią ir interesus atstovaujančią profsąjungą. Ši problema ypatingai paliestų dirbančiuosius mažesniuose miestuose: „Ši profsąjunga jus gina ir atstovauja? Ne, atleiskite, jūs negalite jai priklausyti – ji neatitinka kriterijų“.

Išnagrinėjęs įstatymo projektą, LR Seimo Teisės departamentas nustatė, kad „reguliavimas, kuriuo siūloma diferencijuoti profesinių sąjungų teises, priklausomai nuo to, ar jos atitinka tam tikrus kriterijus, vertintinas kaip galimai neatitinkantis Konstitucijos 50 straipsnio normų, pagal kurias profesinės sąjungos kuriasi laisvai ir veikia savarankiškai, visos profesinės sąjungos turi lygias teises“.

Taip pat,  Teisės departamentas  išsakė panašią nuomonę kaip ir LPS „Sandrauga“ teisininkai, kad profesinių sąjungų reprezentatyvumo kriterijų nebūtų galimybių patikrinti, bei lieka neaišku kuriuo metu – steigimosi, gyvavimo ar derybų – profesinės sąjungos turėtų atitikti keliamus reikalavimus.

Įstatymo projektą inicijavo ir parengė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija.

 

Parengė Rūta Geležinė