Toliau svarstomas atsakomybės griežtinimas už nelegalų darbą

2014-11-14

Seimas pradėjo svarstyti socialinės apsaugos ir darbo viceministro Gintaro Klimavičiaus pristatytas Darbo kodekso ir lydimųjų teisės aktų pataisas (projektas Nr. XIIP-2449). Pataisomis siekiama mažinti nelegalaus darbo mastą ir griežtinti atsakomybę įdarbinant ir dirbant nelegaliai. Kaip rašėme anksčiau, šis siūlymas buvo pateiktas spalio pabaigoje ir jam jau yra pritaręs Ministrų kabinetas.

Teikiamomis pataisomis siūloma įtvirtinti, kad nustačius nelegalaus darbo atvejį darbdavys turėtų sumokėti nelegaliai dirbusiam žmogui atlyginimą už darbą – ne mažesnį už minimaliąją algą ir ne mažiau kaip už tris mėnesius (nebent įrodomas kitoks nelegalaus darbo laikas) – bei mokesčius.

Nelegaliai dirbusiajam ne tik būtų nutrauktas nedarbo socialinio draudimo išmokų mokėjimas, bet jis taip pat privalėtų grąžinti gautas nedarbo socialinio draudimo išmokas už laiką, kai dirbo nelegaliai. Ši prievolė būtų netaikoma, jei asmuo apie nelegalų darbą pats praneštų institucijoms, vykdančioms nelegalaus darbo kontrolę.

Siekiant mažinti administracinę naštą darbdaviams taip pat siūloma nustatyti, kad darbdavių žinios iš darbuotojų saugos ir sveikatos srities būtų privalomai tikrinamos tik pradedant veiklą, t. y., atsisakyti privalomo pakartotinio atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais.

Šiuo metu kiekvieno darbdavio, darbdaviui atstovaujančio ar darbdavio įgalioto asmens žinios iš darbuotojų saugos ir sveikatos srities turi būti patikrintos ir teigiamai įvertintos prieš jam pradedant eksploatuoti įmonę ar teikti paslaugas ir vėliau ne rečiau kaip kas penkeri metai.

Valstybinės darbo inspekcijos duomenimis nelegalaus darbo apimtys Lietuvoje mažėja: 2011 m. buvo išaiškinti 1823 nelegalaus darbo atvejai, o 2013 m. – 1428.

Pritarus projektams po pateikimo bendru sutarimu, toliau jie bus svarstomi pagrindiniu paskirtame Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete. Seimas taip pat nusprendė pritarti Vyriausybės siūlymui svarstyti šiuos projektus skubos tvarka. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama sugrįžti gruodžio 4 d.

Lietuvos Respublikos Seimo pranešimas spaudai ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inf.

 

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *