Kodėl neverta „nurašyti“ vyresnių darbuotojų?

2014-11-30

Visuomenėje paplitęs įsitikinimas, kad darbuotojai, kuriems per 50-imt,  jau atgyveno savo. Diskriminacija dėl amžiaus – labiausiai paplitusi diskriminacijos rūšis Lietuvoje, neaplenkianti ir darbo rinkos. Tuo tarpu britų dienraščio The Guardian kalbinti specialistai pastebi, kad vyresni darbuotojai turi daug privalumų, padarančių darbuotojus „50+“ ypatingai vertingais įmonės ar įstaigos kolektyvo nariais.  Ir ne,  į šį sąrašą nėra įtrauktas sugebėjimas prižiūrėti anūkus.

Įdarbinimo specialistas Jonathan Collie sako, kad apibūdindami 50+ darbuotojus, žmonės pirmiausiai įvardina tokias savybes kaip nesugebėjimą naudotis naujomis technologijomis, prastus darbo įgūdžius ir šlubuojančią sveikatą. Retai kas suvokia, kad 50+ darbuotojai dažnai būna kaip tik pasiekę savo profesinį „aukso amžių“ .

Collie, įdarbinimo agentūros skirtos 50+ darbuotojams, įkūrėjas, kasdien mėgina įtikinti darbdavius vyresnių darbuotojų teikiamais privalumais. Jis teigia, kad su amžiumi susiję stereotipai reiškia ne tik vyresnių darbuotojų diskriminaciją, bet ir didelius praradimus verslui. Dėl šių stereotipų, verslininkai dažnai praranda galimybė į savo komandas prisivilioti patyrusius ir talentingus darbuotojus.

Collie pradėjo nacionalinius debatus „Amžius be pensijos?“. Kampanijos, nukreiptos prieš diskriminaciją dėl amžiaus, šalininkai sako, kad vyresnio amžiaus darbuotojai neturėtų būti verčiami dirbti, tačiau jiems turėtų būti sudarytos galimybės tęsti karjerą, jeigu jie patys to nori.

Žmonės dabar gyvena ilgiau, sveikiau ir produktyviau negu kada nors anksčiau. Kitais žodžiais tariant, šiais laikais mes išliekama jauni ilgesnį laiką. Todėl metas pradėti galvoti apie privalumus.

Sulaukę 60-ties, žmonės staiga nesubyra dalelytėmis – jie gali būti tokie pat darbingi kaip ir 20-mečiai, nes turi sukaupę tiek daug patirties. Jie sunkiau nusimena, pasižymi gilesne emocine inteligencija, yra kur kas labiau atsidavę darbdaviams ir vienodai pasišventę darbui.

Tuo tarpu Jungtinės Karalystės vyriausybės patarėja vyresnio amžiaus darbuotojų klausimu, Ros Altmann, pastebi, kad norint panaudoti 50+ darbuotojų potencialą, dar reikia nemažai nuveikti.

Ji sako, kad be abejonės, diskriminacija dėl amžiaus yra pastebima darbo rinkoje. Šiuo metu dirba daugiau 50+darbuotojų negu kada nors anksčiau, tačiau daugiau negu pusė darbo jėgos nustojo dirbti dar prieš pasiekdama pensijinį amžių. Dalis žmonių ankstesnį  pasitraukimą į pensiją buvo suplanavę ir šuo sprendimu džiaugiasi. Tačiau didesnė dalis jaučiasi išstumti iš darbo rinkos be savo valios.

Vis dėl to, Altmann pastebi, kad darbdaviai pradeda pastebėti 50+ darbuotojų privalumus, o verslo aplinka verčia samdyti bent keletą vyresnių darbuotojų.

Parengė Rūta Geležinė, pagal The Guardian

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *