Peržiūrima nedarbingumo skyrimo tvarka

2015-01-20

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (sutr. – SADM) ėmėsi svarstyti nedarbingumo nustatymo klausimus, tarp kurių – ir onkologinėmis ligomis sergančiųjų situacija. Ministerijos teigimu, šioms problemoms spręsti sudaryta darbo grupė. Mažai tikėtina, kad bus priimtas siūlymas nedarbingumą sieti su onkologinės ligos stadija, praneša šalies žiniasklaida. Vietoje to, IV stadijos vėžiu sergantiesiems SADM siūlys vieno langelio principo tvarką.

Ministerijos atstovų teigimu, net ir labai liūdnai skambanti ketvirtos stadijos vėžio diagnozė  – dar nereiškia nedarbingumo. Tiesa, ministerijos atstovai pripažįsta, kad nedarbingumo lygio nustatymą reglamentuojantys teisės aktai įvairių institucijų yra interpretuojami nevienodai, todėl žadama juos sukonkretinti.

Ministerijos atstovai taip pat žada teikti teisės aktų pataisas, pagal kurias bet kokiomis ligomis sergantiesiems gydytojai galėtų tęsti nedarbingumą tiek, kiek to reikia.

Skeptiškai traktuojantys idėją nedarbingumą sieti su onkologinės ligos stadija, SADM nedarbingumo laipsnį įgijusiems asmenims žada naują tvarką. Tokiu atveju, Sodra ir Darbo birža veiktų vieno langelio principu ir dokumentų nereikėtų pristatinėti į abi institucijas.

Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos atstovai pastebi, kad šiuo metu susirgę labiausiai finansiškai nukenčia tie žmonės, kurie į tarnybą yra atsiunčiami per anksti, t.y. kuriems nustatomi nedarbingumo procentai.

Pavyzdžiui, žiniasklaidoje netrūksta istorijų, kuomet 30-40 metų darbo stažą turintis ir sąžiningai mokesčius mokėjęs žmogus, susirgęs sunkia liga, gauna labai mažas pašalpas: pripažintas iš dalies darbingu,  dėl sveikatos būklės negali nei dirbti, nei išgyventi iš valstybės skiriamų pinigų.

Parengė Rūta Geležinė, pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir Delfi.lt inf.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *