Darbas pamainomis: 10 dalykų, kurių kiti nesupras

2015-02-15 

Nuo policijos, ligonių ir priešgaisrinių tarnybų, iki degalinių, viešbučių, parduotuvių – mus supa daugybė įstaigų dirbančių 24 valandas per dieną, 7 dienas per savaites. Ir visoms reikalingas personalas, t.y. darbuotojai. Vienų iš jų darbo sąlygos yra geresnės, kitų prastesnės, tačiau dirbančiųjų pamainomis darbas ir gyvenimas atrodo kitaip, nei įprastinio biuro darbuotojo, plušančio nuo 9 iki 5. Kaip kitaip, paklausite? Žemiau pateikiame 10 punktų.

Vienu ar kitu gyvenimo laikotarpiu daugeliui iš mūsų yra tekę dirbti 24/7 veikiančioje įmonėje. Tie, kurie yra dirbę pamainomis, tikriausiai puikiai žino, kad  kiekvieną savaitę besikeičiantis tvarkaraštis diktuoja viso gyvenimo ritmą iki menkiausių smulkmenų.

Gera žinia, kad pamainomis dirba milijardai žmonių visame pasaulyje, kurie tikrai supranta ką tai iš tiesų reiškia. Taigi, jei dirbi pamainomis, tu greičiausiai:

1. Nesupranti to saldaus jausmo, kuris kitus aplanko ištarus žodį „Savaitgalis“

Nėra čia kuo per daug džiaugtis tais savaitgaliais – jo metu vis vien greičiausiai dirbsi. Užtat dirbantieji pamainomis turi laisvo laiko tuomet, kai visi kiti užsiėmę. Didus džiaugsmas, tiesa? [karti ironija]

2. …taip pat nesupranti ir penktadienių

Jei dirbi pamainomis, didelė tikimybė, kad turėsi dirbti šeštadienį nuo 8 valandos ryto. Taigi, nuolatos susiduri su dilema: arba šeštadienį eiti į darbą „be sveikatos“,  arba praleisti visas penktadienio linksmybes.

3. Planai pora savaičių į priekį? Leiskite nusikvatoti!

Taip, galbūt tavo bosas ir pažadėjo, kad pamainų tvarkaraštis bus sudaromas bent trims savaitėms į priekį, bet dažniausiai taip nenutinka. Todėl į kiekvieną Facebook pakvietimą į renginį tu turi vienintelį atsakymą „galbūt“.

Dieną prieš parodos atidarymą, kurį labai norėjai pamatyti, ar mėgstamiausios grupės koncertą, į kurį būtinai žadėjai nueiti, staiga supranti, kad tavo pamaina buvo sukeista ir būtent tuo metu dirbsi? Eilinį kartą ačiū tau, pamaininis darbe!

4. Draugai tavęs tiesiog nesupranta

„O,  tu nori, kad susikeisčiau savo 10 val. pamainą su kolega, ką tik sulaukusio pirmo laisvo šeštadienio per visą mėnesį? Taip pasielgti galėtų tik labai žiaurus žmogus!“

5.Tenka prisiminti visus senolių burtus ir užkalbėjimus, kad netektų dirbti Kūčių vakarą

Taip, Kalėdų periodas niekam nėra lengvas. Tačiau kol vienos bendrovės per šventes ramiai užsidaro, o jų darbuotojai džiaugiasi laisvadieniu, dirbantieji pamainomis šios džiaugsmo dažniausiai neturi.

6. Tu miegi tuo pačiu metu kaip ir kiti žmonės… jeigu jie gyvena Australijoje

Tavo miego rėžimas iš esmės prasilenkia su visų kitų šalies gyventojų.

No doubt you’ll be online and the only other people awake are on completely opposite sides of the world!

7. Nematei savo draugų mėnesių mėnesiais

Kai jie tūsina, tu miegi, kai tu turi laisvo laiko – miega jie. Jūsų tvarkaraščiai sutampa taip retai, kad kiekvienas susitikimas su draugais – tau šventė.

8. O, papasakok daugiau apie tai, kaip tau sunku kai turi keltis prieš 10.

Kai turi pamainą, tau tenka keltis ir 3 val. nakties. Draugų, dirbančių tradicinį „nuo 9 iki 5“ darbą skundai, kad jiems tenka keltis 8 tau skamba kaip pasityčiojimas.

9. Šeimos šventėse sudalyvauji kas penkerius metus.

Visi kiti turi laisvus savaitgalius bimbinėjimui ir šeimos lankymui. Bet tik ne tu. Kai tau galiausiai pavyksta ištaikyti momentą ir sudalyvauti gimbalyje, tavo jaunesnieji pusbroliai ir pusseserės dažniausiai nė nenutuokia, kas tu toks esi.

10. Tu niekada nevalgai normaliu laiku

Tau įprasta pietauti 10 valandą vakaro, o pusryčiauti – 4 ryto. Greičiau, dėl to tavo mityba yra tikrai nesveika, bet ei – tai vienas iš pamaininio darbo „džiaugsmų“.

Parengė Rūta Geležinė, remiantis lifehack.org