Mane persekioja darbe. Ką daryti?

2015-03-24

Patyčios, orumo žeminimas, užgauliojimai darbe… Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“ gauna daug pranešimų apie prastą psichologinį klimatą ir patiriamas patyčias darbe. Šia tema tampa vis populiaresnė kalbant apie vaikus ir mokyklas, vykdomos įvairios akcijos (pvz.: „Savaitė be patyčių“), tačiau kaip išmokinsime vaikus gerbti kitus, jei susidūrę su tokia situacija patys suglumstame ir pasimetame? Taigi, kaip turėtų elgtis dirbantysis, su patyčiomis susidūręs darbe?

Neseniai LPS „Sandrauga“ pasiekė viename darželyje dirbančios Ilonos (pats. – vardas pakeistas) laiškas:

„Iš manęs darbe tyčiojamasi. Nuolatos sulaukiu įvairių įžeidžiamų žodelių, patyčių dėl išvaizdos, profesinių gebėjimų menkinimo. Blogiausia, kad skleidžiami melai  kursto prie patyčių prisidėti ir kitus asmenis, net tokius, kurie manęs net nepažįsta. O dabar šie įžeidinėjimai persikėlė ir į internetą, kur kiekvienas gali nevaržomai teršti mano reputaciją ir kurti apie mane įvairias nebūtas istorijas.  Patarkite, ką man daryti??“

Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis, pažymėjo, kad tokie ir panašūs nusiskundimai jo vadovaujamą profsąjungą pasiekia vis dažniau. „Gera žinia, kad gydyti tokias „ligas“  mes turime savų metodų“.

Susiduriant su patyčiomis darbe, narystė profsąjungoje – didelis privalumas, nes vienam visada sunkiau gintis ir įrodinėti savo tiesą, o ypač  – sunkiai įrodomais diskriminacijos ir persekiojimo atvejais.

K. Juknis prisiminė ir kitą panašų atvejį,  nutikusį visai neseniai. Tuomet, LPS „Sandrauga“ komitetas nedavė sutikimo skirti drausminę nuobaudą pareigūnui A.K., nes įžvelgė persekiojimo bruožų.

 „Jam nuolatos buvo skiriamos drausminės nuobaudos, taip mėginant pareigūnui priklijuoti nevykėlio etiketę.  Visais atvejais teismas nuobaudas panaikino kaip nepagrįstas. Situacijai pasikartojus nebe pirmą kartą, šis klausimas buvo perduotas Komiteto svarstymui, kuris pritarė, kad tai – akivaizdus žmogaus persekiojimas“.

Kita istorija nutiko vienoje valstybinėje įstaigoje. Jos ilgametis direktorius buvo pamėgęs į savo darbuotojus „meiliai“ kreiptis įvairių gyvūnų pavadinimais. Įsikišusi „Sandrauga“ laiko veltui nešvaistė ir tiesiai šviesiai pareikalavo direktoriaus atsistatydinimo. Po savaitės įstaiga jau turėjo naują vadovą.

„Šiuo atveju suveikė kolektyvo vieningumas ir profsąjungų turima teisė į streiką. Laimė, iki jo (t.y. streiko – aut.past.) taip ir nebuvo prieita – užteko darbuotojams pademonstruoti, kad yra vieningi“ – šypteli LPS „Sandrauga“ pirmininkas.

Na, o straipsnio pradžioje minėtas Ilonos atvejis  jau persikėlė į atitinkamas institucijas. Kaip mūsų teisininkams sekasi ginti skriaudžiamą darbuotoją, informuosime vėliau.

Pabaigai primename, kad LPS „Sandrauga“ labai rimtai reaguoja į gaunamus pranešimus dėl persekiojimo darbe ir iš karto kreipiasi į Lygių galimybių kontrolierių, Seimo kontrolierių ir visas įmanomas instancijas.

Rūta Geležinė