Mokesčių deklaracija: ką verta žinoti dirbantiesiems?

2015-04-19

Artėja terminas, iki kuriuo turi būti pateiktos 2014 metų pajamų deklaracijas. Daliai dirbančiųjų tai yra privaloma procedūra, daliai – galimybė susigrąžinti mokesčių permokas. Apie tai, ką verta žinoti mokesčių deklaraciją pildantiems ir gyventojų pajamų mokestį siekiantiems susigrąžinti dirbantiesiems, sutiko papasakoti su LPS „Sandrauga“ finansų eksperte Aldona Paimbrikienė. Ji pateikia keletą gyventojų pajamų mokesčių pildymo „gudrybių“.


LPS „Sandrauga“ buhalterė Aldona Paimbrikienė. Nuotr. iš asm. archyvo.

Pagrindinė problema, yra tai, kad tiek pajamų mokesčio deklaravimo forma, tiek daugumos mokesčių inspekcijos tarnautojų pagalba ir patarimai yra bendri, o ne pritaikyti kiekvieno žmogaus individualiai situacijai. Norėdami rasti geriausią sprendimą, atitinkantį būtent Jūsų aplinkybes, reikia mokėti „užduoti teisingus klausimus“, tad  LPS „Sandrauga“ buhalterė Aldona Paimbrikienė pasidalino keletu patarimų, kad manevruoti po finansinius labirintus Jums būtų lengviau.

GPM308 arba „negriebk pirmos pasitaikiusios formos“

Pirmoji kliūtis, kurią turite įveikti norėdami susigrąžinti savo gyventojų pajamų mokesčio permoką – tai atrasti teisingą formą. A. Paimbrikienė atkreipia dėmesį, kad Jums reikia prisijungti prie VMI elektroninės deklaravimo sistemos (sutr. – EDS) ir užpildyti būtent čia skelbiamą GPM308 formą.

„Praėjusią savaitę teko pastebėti, kad pagrindiniame VMI puslapyje buvo pateikta pajamų deklaracijos forma iš 2013 metų. Tačiau ji netinka tiems, kurie deklaruoja 2014 metais gautas pajamas, ar nori susigrąžinti mokesčius už 2014 metus“ – perspėja ji.

Pinigai mėgsta atidumą

LPS „Sandrauga“ buhalterė, taip pat pataria būti itin atidžiais, pildant šią deklaraciją. Ypatingai – kuomet formą pildote prisijungę per savo elektroninės bankininkystės duomenis. Pasitaiko atvejų, kai šiuo būdu pildant deklaraciją, joje įsivelia klaidų.

„Man jau teko susidurti su keletu atvejų, kuomet žmogui įvedus, tarkim, 6000 Lt sumą, formoje ji „tapo“ 600 Lt. Tuomet tenka  toliau vargti, mindyti mokesčių inspekcijos slenkstį, žmogus nusivilia ir praranda viltį susigrąžinti permokas“ – perspėja A. Paimbrikienė.

„Metinis papildomas neapmokestinamas pajamų dydis (sutr. – MPNPD) tėvams (įtėviams) taikomas jų pasirinktu santykiu. Pavyzdžiui, jei mokestiniu laikotarpiu vienas iš tėvų gavo vien nepamokestinamų pajamų ir (ar) pajamų iš veiklos, vykdomos įsigijus verslo liudijimą ar nepakankamai apmokestinamųjų pajamų ir pan., t. y. MPNPD nepasinaudojo ar pasinaudojo tik iš dalies, mokestiniam laikotarpiui pasibaigus, MPNPD atimamas iš tėvų (įtėvių) pajamų jų pasirinktu santykiu“. VMI inf.

Įvertinkite savo šeimos aplinkybes

Tarkime, jei siekiate pasinaudoti mokesčių lengvata už vaikus, verta įvertinti ne tik savo, bet ir sutuoktinio finansines aplinkybes.

„Yra įprasta manyti, kad šeimoje vaikus augina du asmenys. Tokia nuomonė atsispindi ir GPM308 formos ruošinyje, kuriame mokesčių lengvata už vaikus dalinama dviems asmenims. T.y. vieno asmens formos ruošinyje nurodyta pusė šios lengvatos. Jei vaikus auginate viena(-s), galite pasinaudoti pilna lengvata, tačiau Jums lengvatos dydį teks pasitaisyti pačiam/pačiai“ – sako A. Paimbrikienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad ši rekomendacija naudinga ir jei esate vienintelis samdomas darbuotojas šeimoje. „Jeigu Jūsų sutuoktinis ar sutuoktinė negauna teisės į mokesčių lengvata, pavyzdžiui, dirba pagal pažymą ar patentą, pilna lengvata galite pasinaudoti Jūs“.

Už mokslą mokantys studentai taip pat turi lengvatą gauti pajamų mokesčio dalį. LPS „Sandrauga“ buhalterė pataria atkreipti į tai dėmesį, jei mokate už vaiko mokslus.

Beje, kartu su pajamų deklaracijomis, galima nuspręsti, ką paremti dalimi savo 2014 metais sumokėto gyventojų pajamų mokesčio. 2 procentais galima skirti ir LPS „Sandraugai“. Jeigu norėtumėte šiuo būdu paremti mūsų veiklą, tai padaryti galite čia. Nuoširdžiai Jums dėkojame  :)

Parengė Rūta Geležinė