Transnacionalinės teisinės sistemos- teisingumo, saugumo ir žmogaus apsaugos užtikrinimo garantas

2013-04-01

 

Tokiu pavadinimu, didįjį penktadienį Mykolo Romerio universitete įvyko tarptautinė mokslinė konferencija, kurioje teko dalyvauti ir LPS ,,Sandrauga“ atstovams.

Paskaitas ir pranešimus pateikė ne tik Lietuvos, bet ir Italijos, Argentinos, Lenkijos mokslininkai.

Daug įžvalgų ir pastebėjimų savo pranešime pateikė Europos Sąjungos Teisingumo Teismo teisėjas ( Liuksemburgas) buvęs mūsų universiteto Teisės fakulteto dekanas, prof. dr. Egidijus Jarašiūnas. Jis akcentavo, kad : – ,,nuo  Kelzeno laikų (Hanso Kelzeno vienas žymiausių  veikalų yra „Grynoji teisės teorija“ aut.past.) hierarchijos taisyklė yra kaip aksioma. Šią  taisyklę profesorius siūlė taikyti, perkelti ir tarpsisteminiams santykiams, nors tarpsisteminiai santykiai ir vidaus sisteminiai santykiai yra ne visai vienodo pobūdžio.Jis pabrėžė: – ,, Jei teisiškai susiduria dvi sistemos neužtenka, kad viena sistema skelbtų sau prioritetą. Nemažiau svarbu, kad kita sistema pozityvia forma pripažintų tą autoritetą. Europos sąjungos Teisingumo Teismas (ETT) skelbia absoliučią, besąlyginę Europos sąjungos pirmenybės teisę ir jis jos negali neskelbti, nes ši teisė yra integravimosi teisė, nes tam šis Teismas ir sukurtas. Integracijos idėja reikalauja, kad tiek viena, tiek kita sistemos veiktų viena linkme. Per 60 veiklos metų ETT yra nusistovėjusi tam tikra praktika per prejudicinio sprendimo institutą, tačiau dialogo iniciajavimas ir kokybės nulėmimas dažniausiai priklauso nuo nacionalinės teismų sistemos darbo“.

Apie įtemptų santykių tarp nacionalinių ir viršnacionalinių teismų atsiradimą pranešimą pateikė prof. dr. Calogero Pizzolo ( Buenos Airių universitetas) Apie Europos žmogaus teisių apsaugos sistemą ir Europos sąjunga kalbėjo prof., dr. Luca Mezzetti,(Bolonijos iniversitetas).

Konferenciją moderavo visų mūsų mėgstamas profesorius, dr. Saulius Katuoka ir prof., dr. Ignas Vėgėlė.

 

                                                                                                   Kęstutis Juknis

 

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *