Prie McDonald’s – masiniai protestai

2015-05-21

JAV, Ilinojaus valstijoje daugiau nei 1500 restoranų tinklo „Mc’Donald’s“ darbuotojų ir juos palaikančiųjų susirinko į protestą, kuriuo reikalauja padidinti atlyginimus iki „minimaliam pragyvenimui būtino lygmens“, t.y. 15 JAV dolerių už valandą. Dar didesnė protesto akcija planuojama ketvirtadienį, vykstant restoranų tinklo akcininkų suvažiavimui.

McDonald’s jau daugiau negu du metus susiduria su vis stiprėjančiu darbuotojų spaudimu. Palaikomi tradicinių profesinių sąjungų, jie sukūrė kampaniją „Greitas už 15“, kuri reikalauja šio ir kitų įmonių didinti darbuotojams mokamą minimalų atlyginimą iki „pragyvenimo minimumo“ – $15 (13.46 Eur) už valandą.

Šiuo metu JAV minimalus valandos atlyginimas yra $7.25 (6.52 Eur), tačiau kai kuriuose valstijose ir miestuose, tokiose kaip Los Angeles, jis didesnis.

Kaip britų dienraščiui BBC pasakojo  protestuotojas Tyre Johnson:  „Aš dirbu McDonald’s 23 metus, tačiau vis dar skurstu“.

T. Johnson pasakojo pradėjęs dirbti restoranų tinkle 1992-ais metais; tuomet per valandą jis uždirbdavo $4.25 (3.82 Eur), o šiuo metu – $8.55 (7.69 Eur) už valandą.

„Kodėl Mcdonald’s akcininkai investuoja pinigus milijonus dolerių kainuojantiems aukštiems bosams – kodėl jie negali investuoti pinigų paprastiems darbuotojams?“ – retoriškai klausė jis.

Savo ruožtu, McDonald’s atmetė protestuotojus, savo pranešime spaudai pabrėždamas kampanijos „Greitas už 15“ kaštus, kuriuos apmoka profesinė sąjunga. Greito maisto restoranų tinklas taip pat teigė, kad yra palaikomas ir kitų nepriklausomų franšizių.

Tuo tarpu ekspertai pastebi, kad atsigaunat JAV ekonomikai, didelės įmonės turės didinti savo mokamus minimalius atlyginimus, kad išsaugotų darbuotojus.

Be to, Los Angeles miestas priėmė sprendimą padidinti minimalų valandinį atlyginimą iki $15 iki 2020 metų.Taigi, čia įmonės bus priverstos mokėti didesnius atlyginimus mažiausiai uždirbantiems savo darbuotojams.

Kaip BBC žurnalistams komentavo Kalifornijos Universiteto Berkeley’s darbo centro vadovas Ken Jacobs, nors miesto ir valstijų teisės aktai dėl minimalaus atlyginimo kompanijų sprendimams turi kur kas daugiau įtakos, tačiau būtent protestai prie kompanijos centrinės būstinės ir yra ta varomoji jėga, kuri veikianti teisės aktų kūrėjus.

Parengė Rūta Geležinė, pagal BBC str.