Atlyginimų nemokanti „Lituanica“ atsakingų institucijų dėmesio nesulaukia

2015-07-18

Kaune įsikūrusi avalynės įmonė „Lituanica“ atlyginimų savo darbuotojams nemoka jau keletą mėnesių. Dažniausiai tokie atvejai liudija apie prastą įmonės finansinę padėtį ir artėjantį bankrotą, tačiau šiuo atveju, bankrotas artėja jau penkerius metus, o finansų darbuotojų algoms atsiranda tik po eilinio teismų maratono.

LPS „Sandrauga“ vėl pasiekė signalai, kad avalynės gamyba užsiimanti įmonė AB „Lituanica“ ir vėl nemoka darbuotojams atlyginimų. Reaguodamas į pasirodžiusią informaciją, profesinės sąjungos pirmininkas Kęstutis Juknis ne tik patikino, kad dirbantiesiems bus suteikta visa įmanoma teisinė pagalba įstatymų numatytu būdu atgaunant uždirbtus pinigus, tačiau ir šią istoriją paviešino spaudoje, norėdamas atkreipti plačiosios visuomenės dėmesį į šį atvejį.

AB „Lituanica“ situacija bene garsiausiai buvo nuskambėjusi prieš keletą metų, kuomet teismai buvo užversti bylomis. Tuomet įmonė vis tik buvo priversta darbuotojams išmokėti pradelstą darbo užmokestį, delspinigius, procesines palūkanas, bei neturtinę žalą, o jos vadovo pavardė dar kurį laiką mirgėjo žiniasklaidos puslapiuose.

„AB „Lituanica“ situacija bene garsiausiai buvo nuskambėjusi prieš keletą metų, kuomet teismai buvo užversti bylomis. Tuomet įmonė vis tik buvo priversta darbuotojams išmokėti pradelstą darbo užmokestį, delspinigius, procesines palūkanas, bei neturtinę žalą, o jos vadovo pavardė dar kurį laiką mirgėjo žiniasklaidos puslapiuose“

Tačiau per šiuos metus situacija menkai tepasikeitė. Lietuvos profesinę sąjunga „Sandrauga“ vėl pasiekė pranešimai, kad minimoje avalynės įmonėje darbuotojams jau keletą mėnesių vėluoja atlyginimai. Tai – jau antras kartas vien šiais metais.

Kaip teigia darbuotojus atstovaujančios LPS „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis „šie žmonės yra priversti kęsti nuolatinį darbdavio tyčiojimąsi. Net sunku suvokti, kaip jiems apskritai pavyksta sumokėti mokesčius, išlaikyti save pačius ir savo šeimas, kai per savaitę gauna vos kelis centus iš atlyginimo, kuris privalėjo būti sumokėtas prieš kelis mėnesius“.

„Tad šioje istorijoje jau galima drąsiai kalbėti apie esminių žmogaus teisių pažeidimus“ – sako K. Juknis ir priduria, kad šios įmonės situacija puikiai parodo, kodėl Lietuvoje kalbėti apie liberalų darbo kodeksą – dar smarkiai per anksti:

„Jei net turint griežtus įstatymus neužkertamas kelias piktavališkoms bendrovėms ir nepasidomima, kur dingsta lėšos, jei dirbantiesiems darbo atsiranda, bet atlyginti už jų pagamintas prekes – nėra iš ko, tai kaip valstybė ketina sukontroliuoti kas dėsis, atrišus darbdaviams rankas?“pasakoja profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas.

Jis patikina, kad kol atsakingų institucijų, tokių kaip darbo ar mokesčių inspekcijų, AB „Lituanica“ situacija nedomina, jo vadovaujama organizacija rankų neketina nuleisti ir darbuotojų teises visais įmanomais būdais gins tiek, kiek reikės.

Parengė Rūta Geležinė, LPS „Sandrauga“ inf.