Kauno darbo inspekcija darbdavį pabarė, bet veiksmų nesiėmė

2015-08-09

Po liepos 28 dieną Kauno darbo inspekcijos, kartu su profesinės sąjungos „Sandrauga“ atstovais atlikto neplaninio patikrinimo akcinėje bendrovėje „Lituanica“, buvo konstatuota, kad atlyginimai darbuotojams nemokami jau nuo 2015 m. kovo mėnesio. Bendrovės skola savo darbuotojams jau viršijo 34 tūkst. eurų, tačiau veiksmų inspekcija nusprendė nesiimti, palikdama už savo teises darbuotojams kovoti patiems.

 

Nors patikrinimo metu buvo nustatyta, kad bendrovėje yra akiplėšiškai yra pažeidžiamos darbuotojų teisės, o LPS „Sandrauga“ archyvuose glūdi tomų tomai bylų su AB „Lituanica“ dėl tos pačios priežasties, Kauno darbo inspekcijai neatrodo, kad tokie darbdaviai turi būti baudžiami.

Inspekcijos pateiktoje išvadoje nurodoma, kad darbuotojai, atlyginimų negaunantys jau po keletą mėnesių „turi teisę kreiptis į darbo ginčų komisiją“ ir savo pragyvenimo šaltinį mėginti išsiieškoti procesiniu (taigi, užtrunkančiu) būdu. LPS „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis patebi, kad ši rekomendacija dirbantiesiems akivaizdžiai skelbia: „kaip norite, taip ir kapstykitės“.

Inspekcijos išvada kur kas nuolankesnė darbdavio atžvilgiu. Nors kaltė kaip ir akivaizdi, išvadoje direktoriui nurodoma užtikrinti, kad įmonėje būtų laikomasi darbo kodekso reikalavimų, susijusių su darbuotojų atlyginimais, bei paaiškinama administracinė atsakomybė priešingu atveju.

Tačiau būtent įrodžius tokį „priešingą atvejį“, panašu, kad darbdavys lieka baudžiamas viso labo pagrūmojimu piršteliu. K. Juknio teigimu, tokia inspekcijos pozicija yra itin žalinga, nes aiškiai parodo darbdaviams, kad jų savivalė lieka nebaudžiama.

„Tai jeigu tai vyksta jau dabar, galite įsivaizduoti kas dėsis, jei bus priimtas „Socialinio modelio“ projektas su visu (darbdaviams) „liberalesniu“ darbo kodeksu. Gal tuomet darbuotojai dar ir turės primokėti darbdaviui, už tai, kad jiems leidžia dirbti?“ – retoriškai klausia profesinės sąjungos pirmininkas, bei paragina visus dirbančiuosius prisijungti prie prieš šį modelį nukreiptų protesto akcijų, kurių pirmoji –  mitingas rugsėjo 10 d. prie LR Seimo.

 Rūta Geležinė, LPS „Sandrauga“ inf.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Comments are closed.