Ar Lietuvoje atostogų yra per daug?

2015-08-30

Jau netrukus Seimas svarstys Socialiniam modeliui priklausantį darbo kodekso projektą, kuriame numatomi ir pokyčiai dėl atostogų. Ir savaime suprantama, darbuotojams ilgiau pailsėti niekas neplanuoja leisti. Būtent su atostogomis susiję niuansai minimi net poroje profesinių sąjungų įvardintų problematiškiausių svarstomo modelio punktų. Tad ar tikrai darbuotojai turi per daug atostogų Lietuvoje?

Kaip žinia, Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“, kaip ir kitos šalies profesinės sąjungos, priešinasi skubotam „Socialinio modelio“ projektui, kurio dalis – darbo kodekso „liberlizavimas“. Tarp pagrindinių (tačiau toli gražu ne visų) priežasčių, kodėl nepritariama modeliui, verta atkreipti dėmesį į darbo užmokesčio (įskaičiuojant apmokėjimą už atostogas ir viršvalandžius) sumažinimą, bei atostogų už darbo stažą panaikinimą.

Šiuo metu Lietuvoje yra nustatyta minimali 28 kalendorinių dienų atostogų trukmė. Tuo tarpu darbo kodekso projekte numatoma nustatyti 20 darbo dienų trukmės atostogas. Toks žingsnis motyvuojamas siekiu „patikslinti“ neaiškumus: 28 kalendorinėms dienoms priklauso ir darbo dienos, ir savaitgaliai.

Tačiau iš tiesų toks „patikslinimas“ darbuotojams reiškia finansinius nuostolius, be to, darbuotojai, kurie mėgsta ne visas atostogas imti vienu kartu, o pasidalina dalimis, atsižvelgdami į savaitgalius, švenčių dienas ir t.t. praranda ir poilsio dienas.

Darbdaviai atostogų ėmimą tik darbo dienomis vadina „nelabai sąžiningu žaidimu“, o mes – kodekso lankstumu. Šiuo metu darbuotojas atostogas derina su darbdaviu ir susitaria, taigi, būtent ši kodekso nuostata leidžia darbuotojui lengviau ir lanksčiau derinti atostogų laiką (ir trukmę). Kalbant apie „liberalų ir lankstų“ darbo kodekso projektą, ar ne ironiškai skamba tai, kad jame naikinama darbuotojams palanki „lanksti“ nuostata?

Sprendimas įvesti 20 darbo dienų trukmės atostogas Lietuvoje įdomiai atsiskleidžia ir kitų Europos Sąjungos šalių kontekste.

Naudota R. Lukaitytės-Vnarauskienės inf.

Verta atkreipti dėmesį, kad nors 20 darbo dienų atostogos nėra ypatingai didelė išimtis ES kontekste, tačiau atskleidžia labai aiškią tendenciją: atostogas trumpinti kiek galima labiau. Panaši išvada cituojama ir viename šią temą tyrinėjusių straipsnių (jį paskaityti rekomenduojame čia), kuriame atkreipiamas dėmesys, kad „jeigu būtų nuspręsta nustatyti 20 darbo dienų atostogas, patektume į tą grupę, kurios turi vienas trumpiausių minimalių metinių atostogų“.

Mitingas prieš skubotą Socialinio modelio priėmimą vyks š.m. rugsėjo 10 dieną, 12 val., prie LR Seimo ir Vyriausybės. Kviečiame visus norinčius, galinčius ir savo likimui neabejingus dirbančiuosius susirinkti ir išreikšti savo pilietinę valią, bei apginti savo naikinamas teises. Daugiau informacijos apie mitingą rasite čia.

Parengė Rūta Geležinė, remiantis LRT inf.