Įvyko apskritojo stalo diskusija

2015-10-01

Vakar įvyko Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ organizuota apskritojo stalo diskusija „Socialinis modelis: privalumai ir trūkumai dirbantiesiems“. Pagrindinis diskusijos metu keltas klausimas kaip turėtų elgtis profesinės sąjungos dabar,  kai trišalė taryba baigė svarstyti projektą, o kai kuriais – svarbiausiais klausimais – sutarimas taip ir nebuvo rastas?

Rugsėjo 10 dieną įvykęs mitingas prieš skubotą „Socialinio modelio“ (sutr. – modelis) priėmimą,atkreipė visuomenės dėmesį į šią problemą. Po jo palaikymą profesinių sąjungų reikalavimui  modelį derinti būtent taip, kaip ir reikalauja paties projekto pavadinimas – socialinio dialogo būdu išreiškė aukščiausi šalies vadovai.

Tačiau praėjus mažiau nei mėnesiui, ir vėl grįžtama į pradinį tašką, kuriame isteriškai deklaruojama modelio priėmimo skuba, pamirštant bet kokius kokybės kriterijus.

Kaip žinia, šią savaitę įvyko paskutinis Trišalės tarybos posėdis, skirtas šiam modeliui. Dalis aktualiausių klausimų taip ir liko nesuderintų, tad „Socialinį modelį“ svarstysiantis Seimas (geriausiu atveju) gaus atskiras profesinių sąjungų ir darbdavių nuomones, vietoje bendro kompromiso.

Tad vakar Kaune profesinių sąjungų vadovai, atstovai ir nariai susitiko apvaliojo stalo diskusijoje dar kartą aptarti – o ką darysime toliau?

Reginyje dalyvavo ir LR Seimo, bei politinės partijos „Tvarka ir teisingumas“ narys Algimantas Dambrava. Politikas „Socialinio modelio“ klausimą prilygino tokioms aktualijoms kaip karas Ukrainoje ar – šiuo metu – pabėgėlių klausimas, tačiau konkretesnės pozicijos neišreiškė. Tuo tarpu Lietuvos socialdemokratų partijos atstovai, nors ir buvo ne kartą kviesti atvykti į diskusiją, renginyje taip ir nepasirodė.

Modelio klausimu savo pozicijas pristatė didžiosios Lietuvos profesinės sąjungos, turėjusios įvairios patirties ir įžvalgų tiek apie patį „Socialinį modelį“, tiek ir apie galimus pasipriešinimo veiksmus.  Tuo tarpu diskusijoje dalyvavę LPS „Sandrauga“ nariai atkreipė dėmesį ne vien į artimiausiu metu galimas pasipriešinimo priemones, bet ir pateikė vertingų strateginių pasiūlymų.

Bendrai sutarta, kad profesinės sąjungos turi organizuoti tolimesnį pasipriešinimą modelio svarstymui Seime be realaus socialinių partnerių sutarimo. Šiam tikslui sudaryta darbo grupė, kuriai teks nelengva užduotis organizuoti tolimesnius pasipriešinimo veiksmus.

Parengė Rūta Geležinė, LPS „Sandrauga“ inf.