Virtinė nuobaudų neįtikino – teismas stojo į darbuotojo pusę

2015-10-14

Šakių rajono apylinkės teismas išnagrinėjo bylą, kurioje darbuotojas buvo kaltinamas netinkamai atlikęs pareigas ir dėl to atleistas. Teismo neįtikino 5 vienas po kito surašyti kaltinimai ir papeikimai. Profesinės sąjungos padedamas, darbuotojas įrodė savo nekaltumą: nurodyta jį palikti darbe, bei priteista kompensacija už priverstinę pravaikštą ir patirtą moralinę skriaudą.

Algirdo, apie kurį esame rašę anksčiau (čia), byloje buvo priimtas sprendimas. Šakių rajono apylinkės teismas nusprendė, kad darbuotojas turi būti gražintas į darbą. Darbuotoją teisme atstovavusios Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis pasakoja, kad organizacijos narys į savo atstovus kreipėsi tik tada, kai sužinojo apie atleidimą, tačiau problemos darbe aiškėjo jau seniau.

„Algirdas (past. – vardas pakeistas) pasakojo spaudimą jautęs jau anksčiau. Jo buvo reikalaujama sutikti su atlyginimo sumažinimu, tačiau darbuotojas, žinodamas savo teises, to padaryti nesutiko. Tuomet pasipylė viena po kitos skiriamos nuobaudos už neva netinkamai atliekamas pareigas, o neparėjus nei savaitei – ir atleidimas“ – situaciją apibūdino K. Juknis.

Darbuotojui buvo skirtos 4 nuobaudos už netinkamą elgesį – visos jos išduotos per vieną savaitę. Profesinės sąjungos pirmininkas svarsto, kad tokiu būdu darbdavys mėgino priversti darbuotoją išeiti iš darbo savo noru, pabūgus neigiamos reputacijos.

„Manome, kad visos nuobaudos už neva netinkamą elgesį buvo skirtos siekiant suformuoti neigiamą darbuotojo įvaizdį, kad būtų galima pasakyti: „pažiūrėkite, kaip jis blogai dirba! Mes tiesiog privalėjome jį atleisti“. Nors žinoma, negalima atmesti ir sistemingo bauginimo galimybės  – galbūt buvo tikimasi, kad nuobaudų pabūgęs darbuotojas nenorės viešinti šios istorijos ir iš darbo išeis tyliai, ramiai. Pabrėšime, kad Algirdas gyvena ir dirba mažame miestelyje, tad toks „bagažas“ jį lydėtų ir į kitą darbovietę, jei jam apskritai pasisektų kur nors įsidarbinti“.

Tad LPS „Sandrauga“ teisininkams teko teisme ginčyti ne vien neteisėtą atleidimą, bet ir visas anksčiau skirtas nuobaudas. Per savaitę užderėjusi nuobaudų virtinė neįtikino ir teismo: darbuotojas teismo sprendimu grąžintas į darbą, jam priteista ne tik kompensacija už visą priverstinės pravaikštos laikotarpį, bet ir neturtinės žalos atlyginimas.

Po nuosprendžio priėmimo, situacija buvo kuriam laikui pasitaisius ir profesinei sąjungai pavyko užmegzti civilizuotą dialogą su darbdaviu dėl tolimesnės darbuotojo ateities įmonėje. Deja, po kurio laiko šis savo nuomonę pakeitė ir  Šakių rajono apylinkės teismo sprendimą apskundė aukštesnės instancijos teismui.

„Labai dažnai stebime situacijas, kuomet žmogus bylinėjasi visose įmanomose instancijose, nors ir žino, kad nėra teisus. Bet nugali naivi viltis, kad galbūt pasiseks. Dažnai tokiam elgesiui įtakos turi ir advokatų įtaka: jiems apsimoka kuo ilgiau vykstantys teisminiai procesai, o galutinis rezultatas nėra toks svarbus. Todėl ne visi žmonės supranta, kad prieš sprendžiant – ar bylinėtis, ar ne – svarbu apsvarstyti visus pliusus ir minusus. Tai pabrėžiame net ir savo nariams, nors jiems atstovavimo paslaugos nekainuoja“ – pažymi LPS „Sandrauga“ pirmininkas.

Parengė Rūta Geležinė, LPS „Sandrauga“ inf.