Praėjusi savaitė Europoje: Uber, pensijos ir žingsnis į priekį

2016-01-29

Didžioji Britanija ratifikavo Tarptautinės darbo organizacijos susitarimą kovoti prieš priverstinį darbą, prekybą žmonėmis ir kitas šiuolaikines vergovės formas. Tuo tarpu Graikijoje ir Prancūzijoje praėjusi savaitė pasižymėjo protestais. Pastarojoje dėl skirtingų priežasčių, tačiau vienu  metu streikavo taksi vairuotojai, oro uostų dispečeriai, mokytojai, valstybės tarnautojai, ligoninių darbuotojai ir ūkininkai.

Jungtinė Karalystė tapo trečiąja valstybe pasaulyje ratifikavusią Prievartinio darbo konvencijos (1930) 2014-ųjų protokolą, kuriuo siekiama užkirsti kelią prievartiniam darbui, o jo aukoms suteikti palaikymą.

Tuo tarpu už Europos ribų, šiuo atveju Kinijoje, šiandien labai dramatiška diena. Čia išgelbėti 4 kalnakasiai, praleidę net 36 dienas įkalinti užgriuvus kasyklai.

Tarptautinė darbo organizacija vykdo aktyvią agitacinę kampaniją, siekdama, jog 2014-ųjų protokolą pasirašytų kuo daugiau pasaulio šalių. Šį dokumentą (be JK) jau yra pasirašę Nigeris ir Norvegija.

TDO duomenimis, iš prievartinio darbo per metus yra sugeneruojama apie 150 milijardų JAV dolerių nelegalaus pelno.

Prancūzijoje šią savaitę nuaidėjo protestų bangos, kai dėl skirtingų priežasčių streikus paskelbė oro uostų dispečeriai, mokytojai, valstybės tarnautojai, ligoninių darbuotojai, ūkininkai ir taksi vairuotojai.

Bene daugiausiai atgarsių sukėlė taksi vairuotojų protestas. Jis buvo nukreiptas prieš „netradicines“ taksi paslaugas teikiančią bendrovę Uber. Įvairiose šalies vietose protesto metu, kad palaikytų tvarką policija panaudojo ašarines dujas, o 20 žmonių buvo suimti.

Graikijoje praėjusią savaitę taip pat vyko protestai. Jie nukreipti prieš pensijų reformą, kuri, jei būtų priimta, smarkiai padidintų socialinio draudimo mokesčius. Šie pokyčiai labiausiai paveiktų dirbančiuosius savarankiškai ir ūkininkus, kuriems mokesčiai sudarytų net iki  trijų ketvirtadalių gaunamų pajamų.

Todėl profesinės sąjungos, atstovaujančios tokias profesijų grupes kaip teisininkai, gydytojai, policininkai, žvejai surengė mitingus, tuo tarpu ūkininkai, tradiciškai, blokavo kelius.

Parengė Rūta Geležinė, pagal ILO, Reuters, The Province, The Guardian, BBC inf.
Nuotr.: DafneCholet via Foter.com / CC BY