Rinkimai JAV: kokios socialinės politikos tikėtis?

2016-03-26 8651456274_b21c960d77_b

Artėjančiuose  JAV prezidento rinkimuose kandidatų ar rinkiminių pažadų įvairovės netrūksta. Įdomu tai, kad abu pagrindiniai demokratų kandidatai tarp savo rinkiminių programų turi ir punktą „apmokamos atostogos“.  Kokių gi atostogų trūksta amerikiečiams?

Apie Jungtines Amerikos Valstijas (JAV), kad ir kurią temą pasirinkus, kalbėti būtų galima be galo ilgai. Išskyrus atvejį, jei tema – šios šalies dirbančiųjų garantijos. Iš visų išsivysčiusių vakarų valstybių, JAV išsiskiria drastiškai mažomis socialinėmis garantijomis, kuriomis galėtų džiaugtis dirbantieji.

Pavyzdžiui, kovo pradžioje Vermonto valstija tapo 5-ąją visoje JAV* įstatymais įtvirtinusi darbuotojo teisę gauti 3 apmokamas nedarbingumo dėl ligos dienas per metus.

Iš visų aukšto išsivystimo šalių, JAV yra vienintelė neturinti atostogų dėl ligos, rodo World Policy informacija.

Panaši situacija ir su apmokamomis nėštumo bei gimdymo atostogomis. JAV jų nėra (žr. diagramą).

Kalbant apie atostogas, JAV apskritai yra unikali. Šioje šalyje yra 9 nedarbo dienos valstybinių švenčių metu ir …viskas. Tik 9 valstybinių švenčių dienos.

Žinoma, šie skaičiai nereiškia, kad dirbantieji tik tiek atostogų ir tegauna. Realiai, šios šalies dirbančiųjų atostogos (tiek poilsinės, tiek dėl ligos/motinystės ar kitų svarbių priežasčių) priklauso nuo kompanijos, kurioje dirbama.

Tačiau tai aiškiai parodo, kad demokratų politikai, norintys JAV įtvirtinti Europietiškesnius (t.y. labiau socialiai atsakingus) darbo įstatymus, artėjant rinkimams tikrai turi ką pasiūlyti savo rinkėjams.

3 dienos dėl ligos – dieve!

Parengė Rūta Geležinė, NPR, OECD, The Guardian inf. Nuotr.: cgc76 via Foter.com / CC BY-NC-ND

*čia ir toliau: turimi omenyje visoje šalyje galiojantys įstatymai. Pavienėse Valstijose šie teisės aktai gali būti įtvirtinti.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *