Praėjusi savaitė Europoje

2016-04-02 4606341298_8ef63b3a11_o

Praėjusią savaitę taikūs, bet grandioziniai protestai dėl darbo įstatymų, peraugo į riaušes Prancūzijoje, tuo tarpu Jungtinėje Karalystėje streikas praėjo kur kas taikiau – dėl vykstančios protesto akcijos nevežamos šiukšlės čia  tiesiog buvo paliktos gatvėje. Plačiau apie tai – Europos profsąjungų savaitės apžvalgoje.

Suomija: kolektyvinės sutartys jau galioja 90 proc.šalies dirbančiųjų, atskleidžia naujausi šios šalies Darbo ir ekonomikos ministerijos publikuojami tyrimų duomenys. Viešąjąme sektoriuje kolektyvinės sutartys galioja 100% dirbančiųjų, tuo tarpu privačiame jų skaičius stabiliai auga: 2008 metais jis buvo  73.9 proc., 2014 m. – 75.5 proc.

Jungtinė Karalystė: pirmą kartą per 17 metų streikuoja Jungtinės Karalystės Šefildo miesto šiukšlių surinkėjai. Darbuotojai tokiu būdu protestuoja prieš darbuotojų engimu kaltinamą kompaniją, perspaudžiančią su drausminių priemonių naudojimu. Streiką paskelbusiai profesinei sąjungai GMB priklauso 95% iš 180 kompanijos darbuotojų.

Prancūzija: šimtai tūkstančiai dirbančiųjų ir vyresnių klasių moksleivių išėjo į gatves vėl protestuodami prieš darbo įstatymų reformas, kurios, perspėja profsąjungos, yra naudingos verslui, o ne dirbantiesiems. Deja, tačiau taikūs protestai peraugo į jaunimo grupių susidūrimus su policija.

Tai jau trečias kartas kai protestuojama dėl šios priežasties (apie tai esame rašę čia). Nors ankstesnės akcijos buvo sąlyginai mažos, šįkart prie protesto veiksmų prisijungus transporto sektoriaus (traukinių, lėktuvų) ir komunalinio ūkio darbuotojams šalies gyvenimas patyrė reikšmingus trukdžius.

Profesinių sąjungų teigimu, protesto renginiuose dalyvavo 1.2 milijonas žmonių, tuo tarpu Prancūzijos Vidaus reikalų ministerija skelbia kur kas kuklesnį – 400 tūkstančių – skaičių.

Parengė Rūta Geležinė, Nuotr.: Niccolò Caranti via Foter.com / CC BY-NC