Darbo kodeksas Seime: II-a savaitė

2016-04-23 TRESPASS 5223322

Kaip žinia, balandžio 12 d.  LR Seimas ėmėsi svarstyti naują Darbo kodeksą. Šie svarstymai tęsėsi ir praėjusią savaitę. Juos stebint, dar labiau išryškėjo kai kurios – jau pirmą savaitę pasirodžiusios tendencijos. Ir deja, dirbantiesiems jos nėra palankios. Tai – Seimo narių grupės  užregistruotos papildomos nuostatos, iš esmės sumenkinančios ar net visai naikinančios profesinių sąjungų sunkiai iškovotus susitarimus.

Svarstant Darbo kodeksą (sutr. – DK) Seimas noriai balsuoja už dirbantiesiems nepalankius – arba mažiau palankius, nei pirminis variantas  –  pasiūlymus. Įdomu tai, kad užmetus akį, kas yra šių pasiūlymų autoriai, iškyla viso labo 3,  nuolatos besikartojančios, pavardės. Taigi, pristatome Jums „(ne)garbės lentą“ (galite trauktis pomidorus).:

trijule

Iš kairės į dešinę: Irena Šiaulienė, LSDP; Gintaras Steponavičius, LR liberalų sąjudis; Kęstutis Daukšys, Darbo partija. Nuotr. iš LR Seimo svetainės.

 

Už įstatymų nesilaikymą darbdaviams švelnesnės pasekmės

Vienas iš šios trijulės pasiūlymų, kuriam praėjusią savaitę pritarė Seimo nariai, tai iki 3 mėnesių sutrumpinti maksimalų laikotarpį, už kurį darbdavys turėtų mokėti darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio dydžio „netesybas“ tais atvejais, kai uždelstų laiku atsiskaityti su iš darbo išeinančiu darbuotoju.

Leido atleisti nėščiąsias

Iš visų praėjusią savaitę priimtų sprendimų, bene plačiausiai nuskambėjo leidimas atleisti iš darbo nėščiąsias. Nors jau anksčiau buvo nuspręsta, kad nėščiųjų jokiomis aplinkybėmis negalima atleisti, praeitą savaitę pritarta šiai idėjai prieštaraujančiai nuostatai.

Balsavimu 45 – už, 15 – prieš, 15 – susilaikė, Seimo nariai sutiko su nuostata, kad vis tik galima atleisti pagal terminuotą sutartį dirbančias nėščiąsias esant vienai iš šių sąlygų: šalių susitarimu, jos iniciatyva, jos iniciatyva išbandymo metu, nesant darbo sutarties šalių valios, pasibaigus terminuotai darbo sutarčiai.

„Komitetas papildomą apsaugą (nėščioms mamoms – red.) tiek terminuotoms, tiek neterminuotoms sutartims jau sudėjo, o dabar galėtų būti tokių atvejų, kad nėščioji pati pasiprašys atleidžiama iš darbo, o darbdavys negalės jos atleisti“, – SRDK komiteto pirmininkę Kristiną Miškinienę cituoja portalas tv3.lt.
Taip, žinoma, pati pasiprašys. Aha.
Prancūzija būti nepanoro

Seimo nariai nepritarė pasiūlymui darbo savaitę sutrumpinti iki „prancūziškojo standarto“ – 35 val. per savaitę, vietoje 40-ies. Vietoje to, padvigubintas per metus leidžiamų viršvalandžių skaičius – nuo 60 val. iki 180 val. Dar daugiau viršvalandžių bus galima numatyti kolektyvinėse sutartyse, tad sėkmės tiems, kurių darbovietėse įsikurs geltonosios profsąjungos.

Atsakymo „NE“ sulaukė ir pasiūlymas ilginti atostogas (nuo 20 darbo dienų iki 40 darbo dienų) ar laikinojo įdarbinimo agentūrų darbuotojams mokėti minimalų atlyginimą tarp siuntimų. Plačiau skaitykite čia.

Apie praėjusios savaitės darbo kodekso svarstymus:
Iš Seimo – žinia dirbančioms nėščiosioms [delfi, bal. 19 d.]
Su terminuotomis darbo sutartimis dirbančias nėščiąsias moteris bus galima atleisti [15 min. bal.19]

Parengė Rūta Geležinė