„Maskvos“ baimė veja iš šalies pilietiškus žmones

2016-05-16 pablo(74)

Jau tradicija tampantis protestuojančių piliečių įtarinėjimas, kad jiems daroma „įtaka iš Rusijos“,  naikina liberalią demokratiją Lietuvoje ir skatina emigraciją – teigia Vilniaus universiteto profesorius Zenonas Norkus. Jis taip pat pažymi, kad garsus nepasitenkinimo išreiškimas demokratinėmis priemonėmis – piketais, mitingais – liudija asmens pilietiškumą ir lojalumą savo šaliai. 

Profesinėms sąjungoms yra labai gerai pažįstama situacija, kuomet protestuojantys, mitinguojantys ar kitais būdais pilietinį nepasitenkinimą reiškiantys protestuotojai labai dažnai yra apšaukiami Rusijos agentais.

Tokiu būdu ne tik metamas šešėlis profesinių sąjungų ir protestuojančių žmonių reputacijai, bet iš esmės skatina visuomenę išvis nerengti ir nedalyvauti mitinguose, piketuose, eisenose, streikuose ir pan. Kitaip tariant- nereikšti savo nuomonės.

Kaltinimų „Rusijos įtaka“  abu kartus (2014 ir 2016 metais) sulaukė streikuojantys pedagogai, prieš „Socialinį modelį“ ir jo Darbo kodeksą 2015 m . mitingavę dirbantieji, praėjusią savaitę į prekybos centrus atsisakę eiti pirkėjai…

Šiandien publikuotas interviu su Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto profesoriumi Zenonu Norkumi paliečia šią skaudžią ir profesinėms sąjungoms net  labai gerai pažįstamą problemą.Čia teigiama, kad:

„Išskirtinius emigracijos iš Lietuvos mastus iš dalies paaiškina sociologams gerai žinoma Alberto O. Hirschmano protesto formų analizė. Valstybės piliečiai, kompanijos darbuotojai, nuolatiniai firmos klientai gali dviem būdais reaguoti į jų neigiamai vertinamus pokyčius valstybės gyvenime, darbo sąlygose, paslaugų ir prekių kokybėje.

 

Lojalūs piliečiai ar klientai nepasitenkinimą reiškia balsu – skundžiasi, mitinguoja, demonstruoja. Nelojalūs protestuoja tyliai – kojomis: emigruodami, keisdami darbą, paslaugų ar prekių tiekėją.

 

Kai nepatenkinti už „balsą“ rizikuoja susilaukti priekaištų, kad tai „Maskvos balsas“, pilietiško, lojalaus elgesio kaštai išauga, o paskatos – sunyksta. Nutildyti „balsai“ pavirsta didesniais protestuojančių tyliu išėjimu skaičiais“.

-Zenonas Norkus

Parengta pagal Delfi.lt inf. Visą straipsnį rasite čia.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *