Socialinis dialogas, priešrinkiminė politika ar tiesiog gudrybė?

2016-06-08 9216004446_0c33b47100_z

Lietuvoje staiga suklestėjo socialinis dialogas. Dar prieš porą mėnesių profesinės sąjungos buvo laikomos jei ne blogio įsikūnijimu, tai bent jau Rusijos šnipais, tačiau sparčiai artėjant rinkimams ši situacija kardinaliai keičiasi.

Profesinės sąjungos š.m. birželio 16 d. rengia visuotinę protesto akciją prieš naująjį Darbo kodeksą ir jame įtvirtintas dirbantiesiems žalingas nuostatas. Tuo tarpu Vyriausybė niekada per daug nedegusios noru bendradarbiauti su dirbančiųjų atstovėmis, staiga ėmė kviesti į įvairias komisijas, komitetus, bei aktyviai klausti profsąjungų nuomonės.

Švietimo profesinės sąjungos pakviestos pirmininkauti švietimo komitetui prie trišalės tarybos sprendžiant itin aktualų – ir skaudų – patyčių, bei psichologinio teroro mokyklose klausimą. Kaip pažymima klausimą kuruojančios Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (!), paskutinį kartą šis komitetas veikė 2012 metais.

Tad vargu ar šis garbingai skambantis pakvietimas atneš realių pergalių švietimui. Trišalė taryba yra patariamąjį balsą turintis organas, tad trišalei tarybai patariantis komitetas yra patarėjo patarėju patarimo klausimais. Sakoma, skęstantis griebiasi ir šiaudo. Profesinėms sąjungoms yra siūloma dirbti pasigriebus šiaudą, nors  su Švietimo ir mokslo ministerija šiuo metu sėkmingai plėtojamas dialogas ir mokyklų problemos sprendžiamos be „patarėjų patarėjams patarimų klausimais“.

Neseniai surengę streikus pedagogai jau laimėjo nemažai. Visų pirma, į nacionalinį streiką rimtai sureagavo net šalies Vyriausybė, tiesa, prieš tai pasisvaidžiusiu „Rusijos šnipų“ etiketėmis. Šiuo metu yra derinama nuosekli, iki 2020 trunkanti pedagogų atlyginimų kėlimo programa.

Dabar siūloma, vėlgi, gerinti pačios aktyviausios grupės – mokytojų, darbo sąlygas, tik šįkart socialinio dialogo būdu. Socialiniam dialogui, kaip žinia, reikalinga bent minimali tarpusavio pagarba ir supratimas.

Visą kadenciją vengusi profsąjungų ir socialinio dialogo, net ir tokiose srityse kaip „Socialinio modelio“ parengimas, Vyriausybė ėmė ir atšilo. Šis procesas vyksta ne tik priešrinkiminės karštinės metu, bet ir lygiagrečiai artėjančiai birželio 16 dienos protesto akcijai prieš naująjį Darbo kodeksą. Tad ar šis kvietimas bendradarbiauti nėra „Trojos arklys“?

LPS „Sandrauga“ inf.