Ar estai uždirba per daug?

2016-06-034059345792_68dd5dc8ee_o

Iš visų trijų Baltijos valstybių, didžiausi atlyginimai yra Estijoje, kur minimai mėnesio alga 430 Eur, o vidutinis atlyginimas yra perkopęs 1000 eurų ribą ir siekia 1.091 Eur. Kadangi ir šiemet atlyginimai augo, bankų ekspertai ėmė pamažėle užsiminti – gal estai per daug uždirba?

Nors minimalus mėnesinis darbo užmokestis pirmaisiais šių metų mėnesiais kilo visose Baltijos šalyse, Estijoje jis augo sparčiausiai ir išliko didžiausias: pakilęs 10,3% nuo 390 pasiekė 430 Eur (tuo tarpu Latvijoje pakilo nuo 360 iki 370 Eur, o Lietuvoje nuo 325 iki 350 Eur ), skelbia Verslo Žinios.

Tuo tarpu vidutinis atlyginimas Estijoje, vienintelėje iš Baltijos šalių, viršija 1000 eurų ribą ir bruto (t.y. „ant popieriaus“)  yra 1.148 Eur. Susirūpinimą šiuo faktu jau spėjo išreikšti vieno Lietuvoje taip pat veikiančio banko „analitikai“, taikliai pastebėję, kad dėl to šalyje gali išaugti,o gali – ir neišaugti nedarbas:

„[…] nuolatinis darbo užmokesčio didinimas mažina įmonių pelną ir išdžiovina finansinius rezervus, kurie taip reikalingi investicijoms. Tad dalis ne itin efektyviai veikiančių bendrovių bus priverstos arba bankrutuoti, arba mažinti dirbančiųjų skaičių. Dėl to dar šiemet Estijoje gali išaugti nedarbas.“

Viena priežasčių, kodėl Estijoje fiksuojamas darbo užmokesčio augimas, yra šios šalies profsąjungų raginimas darbdaviams kiekvienais metais didinti darbo užmokestį didinti bent 6 procentais, teigdamos, jog kitaip būtų prarastas vidaus vartojimo augimas – svarbus ekonomikos „variklį“.

Kodėl to nedaro Lietuvos profsąjungos? Nes kovoja prieš viršvalandžių ilginimą, 0 valandų darbo sutarčių įvedimą ir nėščių moterų atleidinėjimo įteisinimą. Prisijunk ir tu!  Visuotinė protesto akcija – jau birželio 16 d., 11 val. Vilniuje. Dėl bendro transporto galimybių ir daugiau informacijos apie renginį, kreipkitės į „Sandrauga“ tel. (8-37) 20 65 97.

Parengė Rūta Geležinė, remiantis Vz, LPS „Sandrauga“ inf.
Nuotr.: archer10 (Dennis) (74M Views) via Source / CC BY-SA
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *