Baltarusija: už bado streiką – į kalėjimą

2016-07-02 Basket of Wheels

Lietuvoje priėmus liberalų Darbo kodeksą socialiniai apsaugai ir darbuotojų teisėms suduotas skaudus smūgis. Pradedame blogiausių pasaulio šalių apžvalgą, o jums paliekam patiems palyginti – ar pradėjus galioti naujam Darbo kodeksui būsime labai nutolę nuo šių šalių. Taigi, 10 vieta – Baltarusija!

Šios Rytų Europos šalies darbuotojai susiduria su diskriminacija, priverstiniu darbu, represijomis prieš protestus ir pan. darbuotojų teisių pažeidimais.  Tad nenuostabu, jog būtent šioje šalyje dėl nesąžiningo atleidimo iš darbo bado streiką paskelbę darbuotojai gali būti … pasodinti į kalėjimą.

Prezidentas Lukašenka yra priėmęs darbo teisės įstatymus, draudžiančius žemės ūkio ar miškininkystės sektoriuose dirbantiems darbuotojams, jo paties žodžiais tariant, „savavališkai“ išeiti iš darbo.

Keturi metalurgijos darbininkai Baltarusijoje paskelbė dviejų dienų bado streiką, kad atkreiptų visuomenės dėmesį į tai, kaip buvo nesąžiningai atleisti.   Tačiau bado streiko metu jie buvo suimti už „nesankcionuotą viešą protestą“. Baltarusijoje tai baudžiama pinigine bauda arba net kalėjimu.

Keturi atleisti darbininkai – Bobruisko traktorių dalių fabriko profesinės sąjungos nariai, įtariantys, kad jų atleidimo pagrindas buvo būtent narystė profsąjungoje. Nors fabriko vadovybė ginasi, kad tai neva netiesa, o darbuotojai atleisti dėl „optimizacijos“, iškart po minėtųjų darbuotojų atleidimo pasirodė darbo skelbimai, kuriose fabrikas ieško tokius pat įgūdžius turinčių darbininkų, kaip ir atleistieji.

Tad darbuotojai kreipėsi į Prezidentą atviru laišku, išreikšdami susirūpinimą fabriko vadovybe ir jos naudojamą piktnaudžiavimą trumpalaikių darbo sutarčių naudojimą, kad atleisti kvalifikacijos darbuotojus už dalyvavimą profsąjunginėje veikloje. Tačiau valdžia palaikė kompanijos poziciją.

Baltarusija jau ne kartą kritikuota už trumpalaikių darbo sutarčių panaudojimą atleidinėjant profsąjungų aktyvistus. Pasaulinė darbo organizacija susirūpinimą šiuo reiškiniu išsakinėja reguliariai nuo 2000-ųjų, tačiau šioje srityje mažai pasistūmėta į priekį.

Parengė Rūta Geležinė, pagal Stronger Unions, Industriall ir kt. inf.