Dirbantieji pamainomis – jautresni infekcijoms

2016-08-2014447262431_1786ba316a_b

Darbas pamainomis nėra pati sveikiausia darbų rūšis. Tai žinoma jau seniai, tačiau dabar atsiranda dar vienas argumentas kodėl. Mokslininkai mano atradę mechanizmą, paaiškinantį kodėl pamainomis dirbantys žmonės dažniau serga infekcinėmis ir chroniškomis ligomis.

Kembridžo universitete atlikto tyrimo išvada skelbia, kad vienu paros metu žmogus yra atsparesnis infekcijoms, negu kitu. Kitaip tariant, nuo „vidinio žmogaus laikrodžio“ priklauso virusų dauginimasis ir plitimas tarp ląstelių.

Kai žmogus yra poilsio „rėžime“, arba jo vidinis laikrodis sutrikęs – išaugo susirgimo galimybė. Taip pat žinoma, kad vidinį laikrodį kontroliuojantys genai pasižymi sezoniniais pokyčiais. Todėl žiemos mėnesiais, kai šie genai yra mažiau aktyvūs, dažniau sklinda tokios ligos kaip gripas.

Šie tyrimų rezultatai tiesiogiai baksnoja pirštu į pamaininį darbą dirbančius žmones. Jau yra pastebėta, kad jie dažniau susiduria su sveikatos problemomis, įskaitant infekcijas ir chroniškus susirgimus. O naujasis tyrimas siūlo paaiškinimą, kodėl taip nutinka: kai žmogus vienomis naktimis dirba, o kitomis miega, jo vidinis laikrodis sutrinka, taigi virusai lengviau dauginasi ir plinta.

Parengė Rūta Geležinė, remiantis The Guardian. Nuotr. Photo credit: bjimmy934 via Foter.com / CC BY