Suomijoje pradedamas pragyvenimo pajamų eksperimentas

2016-09-0315943501777_ef9000e559_b

Pasaulyje jau kuris laikas kalbama apie naują utopiją – pragyvenimo pajamas. Tačiau kol vieni apie tai tik kalba, Suomijoje startuoja eksperimentinis projektas, keletui tūkstančių dalyvių šias pajamas užtikrinsiantis.

„Pragyvenimo pajamos“ (angl. – basic income) – tai naujos socialinės apsaugos forma, pagal kurią visi valstybės gyventojai besąlygiškai gauna tam tikrą sumą pinigų, nepaisant kitų jų pajamų šaltinių.

Suomija paskelbė nuo 2017 m. sausio  pradėsianti dvejus metus truksiantį eksperimentą, kuriuo siekiama ištestuoti pragyvenimo pajamų idėją. Šalies Socialinių reikalų ir sveikatos ministerijos parengtame projekte numatoma 2 tūkstančiams atsitiktiniu būdu parinktų 28-56 metų amžiaus bedarbių, šiuo metu gaunantiems nedarbo pašalpas, skirti 560 € mėnesines išmokas, nuo kurių nebus mokami mokesčiai.

Pagrindinis šio bandymo tikslas yra paskatinti bedarbius žmones įsidarbinti. Socialines pašalpas gaunatys žmonės nenori imtis prastai apmokamų darbų, nes praranda išmokas ir taip dar labiau nuskursta. Būtent todėl bandomoji grupė sudaryti iš nedirbančių žmonių, negaunančių pajamų.Vėliau bus atliekami tyrimai, siekiant išsiaiškinti ar pragyvenimo pajamų gavimas turi teigiamos įtakos užimtumui.

Jei eksperimentas pasiteisins, pragyvenimo pajamų mokėjimas suteiks ir tokius privalumus kaip biurokratizmo mažinimas ir socialinio draudimo sistemos supaprastinimas. Tiesa, šalies profesinių sąjungų nuomonė šiuo klausimu dar nėra žinoma.

Be Suomijos, pragyvenimo pajamų idėja labiausiai analizuota Šveicarijoje, JAV ir Nyderlanduose. Šveicarijoje pragyvenimo pajamų reforma atmesta referendumo 2016 m. birželį; JAV šią idėją pasišovusi įgyvendinti su pradedančiaisiais verslais dirbanti organizacija Y Combinator, eksperimentui pasirinkusi Kalifornijos valstiją; Nyderlanduose, kaip ir Suomijoje, eksperimentas prasidės 2017 m. sausį.

Rūta Geležinė, Nuotr.: Hernan Piñera via Foter.com / CC BY-SA