Po Occupy Wall Street praėjo 5 metai

2016-10-166986482341_ef89083fff_c

Niujorko finansų kvartalo – Wall Street – okupacija prasidėjęs Occupy judėjimas buvo savo mastu didžiausia protesto akcija prieš socialinę nelygybę, išplitusi ir toli už JAV ribų. Tačiau  finansinė nelygybė pasaulyje vis dar auga. Tad ar jo tikslai buvo pasiekti ir kas liko iš šio judėjimo praėjus 5 metams?

„Mes esame 99%“ – bene garsiausias Occupy judėjimo šūkis bylojo apie paties judėjimo esmę: priešintis santvarkai ir turto pasiskirstymo nelygybei, kurios pasekoje vos 1 procentas pasaulio gyventojų valdo neproporcingai didelė dalį viso pasaulio turto.

Skilo į daugybę kitų judėjimų, bei iniciatyvų/ sukūrė protesto kultūrą

Prieš 5 metus – 2011 m. rugsėjo 17 d. – prasidėjęs Occupy judėjimas išsiskirstė, tačiau būtent jame susibūrę aktyvistai pradėjo kitus, šiuo metu populiarius ir svarbius, socialinius judėjimus, tokius kaip Black Lives Matter, kovojantis už juodaodžių JAV gyventojų teises.

Atsispindi JAV Prezidento rinkimuose

Nors Occupy transformavosi į kitus judėjimus, jo palikimas yra kaip niekad ryškus dabartinėje Amerikos (JAV) politinėje padangėje, prieš artėjančius JAV Prezidento rinkimus, rašo britų dienraštis The Guardian. Abu kandidatai –  Donaldas Trumpas ir Hilary Clinton pozicionuoja save kaip 99% kandidatus, nors6251296811_e0bc7fab7c_b nei vienas toks iš tikrųjų nėra.

Štai viena Occupy judėjimo dalyvė apibūdino situaciją: „Bent paklausykite Donaldo Trumpo retorikos, jis Wall Streeto žmogus, bet savo kalbose jis mėgina savo palaikytojus įtikinti, kad yra 99 atstovas, įprastas žmogus ir 1%”.

“O Hillary Clinton, ji yra [past. – nelygybe pagrįstos] politinės sistemos įsikūnijimas, tačiau kai ji kalba, ji prisistato kaip 99 % balsas”.

Occupy kandidatas?

Tačiau aiškiausiai judėjimo palikimas matomas dabar jau iškritusio Demokratų kandidato Barnie Sanders rinkiminėje kompanijoje, kuri tiesiai šviesiai buvo pagrįsta Occupy išpažintomis idėjomis apie socialinį teisingumą ir lygybę.

Nuo 2015 metų savo Prezidentinėje rinkimų kampanijoje jis naudojo nuorodas į Occupy šūkį, tokiomis frazėmis kaip „dabar yra metas sukurti tokią valstybę, kuri atstovauja visus amerikiečius, o ne tik 1 %“.

Parengė Rūta Geležinė,
Nuotr.: david_shankbone via Foter.com / CC BY ir Michael Fleshman via Foter.com / CC BY-SA