Kiek uždirbame priklauso ir nuo to, kuo dirbo mūsų tėvai

2017-02-04hntcfpxeq4c-roman-kraft2

Iš skurdesnių šeimų kilę žmonės uždirba mažiau, nei tą patį darbą dirbantys turtingesnių socialių sluoksnių atstovai, atskleidė Jungtinėje Karalystėje atliktas tyrimas.

Jungtinės Karalystės Socialinio judrumo komisijos tyrimas atskleidė, kad iš darbininkų šeimų kilę žmonės, net ir turėdami tokį pat išsilavinimą, patirtį ir užimdami tą pačias pareigas, uždirba vidutiniškai 7% mažiau nei jų kolegos, kilę iš turtingesnių šeimų. Ši atskirtis yra dar didesnė moterų ir etninių mažumų grupėms priklausantiems žmonėms.

Šis reiškinys iš dalies aiškinamas tuo, kad žmonės, kurių tėvai dirbo aukštesnio išsilavinimo reikalaujančius darbus, dažniausiai būna geriau išsilavinę. Statistiškai jie taip pat dažniau dirba didesnėse įmonėse ir gyvena sostinėje, o abu šie veiksniai asocijuojami su didesniu uždarbiu. Tuo tarpu žmonės kilę iš skurdesnių šeimų dažniau savo karjerą pradeda nuo žemesnės kvalifikacijos ir mažiau apmokamų darbų.

Ši diskriminacijos rūšis skiriasi tarp skirtingų profesijų. Pavyzdžiui, tarp slaugos, socialinio darbo, pedagogikos ir tiksliųjų mokslų sričių darbuotojų atlyginimų skirtumas yra pakankamai nedidelis, tuo tarpu medicinoje ir finansų srityse jis milžiniškas: medikų atlyginimai gali skirtis iki 10 tūkst. svarų sterlingų per metus, dirbančiųjų finansų srityje – daugiau nei 13,7 tūkst. svarų.

Tiesa, verta atkreipti dėmesį, kad šie rezultatai nebūtinai atspindi situaciją, esančią Lietuvoje. Minimas tyrimas atliktas JK, kurios visuomenė istoriškai giliai elitistinė.

Parengė Rūta Geležinė, versta iš The Guardian.