Ką valstybės tarnautojams reikia žinoti apie įstaigos pertvarkas?

2017-02-06345

Artėjant numatomai Valstybės tarnybos pertvarkai, šioje tarnyboje dirbantiesiems atėjo metas pasirūpinti savo teisine apsauga. Nors kartais pertvarkos vykdomos taip kardinaliai, jog atrodo neliks ne tik darbo vietos, bet ir pačios pertvarkomos institucijos, darbuotojui tokioje situacijoje svarbu nepasimesti ir žinoti, kad net ir tokioje situacijoje jis turi tam tikras teises bei galimybes.

Pertvarka jau numatoma ar numatoma numatyti?

Gandai ir nepatikrinta informacija yra daugiausiai bereikalingo streso darbuotojams sukelianti struktūrinių pertvarkymų pusė. Be to,  būtent pasitelkiant gandus kartais sukuriama situacija, kuri kartais ir išprovokuoja pertvarkas.

„Šiais metais dirbome su keletu mokyklų, kuriuose sklandė gandai apie būsimus pertvarkymus ir moksleivių klasių mažinimą. Natūralu, kad mokinių tėvai tai išgirdę surado savo vaikams kitas mokyklas, kuriose klasės numatytos. O nebelikus mokinių, mokykloms iš tiesų prireikė imtis pertvarkų ir mažinti klasių skaičių“ – sako LPS „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis.

Jei pertvarkymai vis dėl to vyksta

LR Darbo kodeksas ir kiti įstatymai numato tam tikrus žingsnius, skirtus kuo labiau sušvelninti ir sumažinti neigiamas struktūrinių pertvarkymų pasekmes dirbantiesiems –  tiek tiems, kurie praras darbą, tiek tiems, kurie liks darbuotis toliau. Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis išvardino keltą momentų:

Visų pirma, dėl etatų mažinimo atleidžiamam darbuotojui turi būti siūlomas kitas darbas toje pačioje kompanijoje, jei yra tokia galimybė. Pavyzdžiui, atleidžiamam vadybininkui turi būti pasiūlyta naktinio sargo vieta, jeigu kompanijoje yra laisva tokia pozicija.

Vykdant kompanijos reorganizaciją, darbuotojai turi būti atleidžiami tam tikra tvarka. Pavyzdžiui, darbe sužaloti ar profesine liga sergantys darbuotojai turi pirmumo teisę išsaugoti savo darbo vietą. Tokią teisę taip pat turi tie darbuotojai, kurie yra profesinių sąjungų renkamų organų nariai.

Atleidžiamų darbuotojų skaičius turi turėti realų pagrindą. Prieš atleidimus darbdaviai privalo surengti susitikimą su darbuotojais ir jų atstovais, kuriame būtų pateikiama visa informacija apie numatomus veiksmus, darbuotojų socialines garantijas ir teisinę padėtį.

Atsiskleidžia profesinės sąjungos reikšmė

Struktūrinių pertvarkymų metu geriausiai paaiškėja, ar žmogus laiku bei tinkamai pasirūpino savo darbu. Svarbi tampa ne tik pati narystė profesinėje sąjungoje, bet ir jos tinkamas pasirinkimas.

Profesinė sąjunga gali kovoti su darbdaviu, pvz.: netinkamai vykdomą struktūrinių pertvarkymų procesą gali apskųsti teismui (kaip nutiko Kauno m. savivaldybėje). Ji gali ir bendradarbiauti su darbdaviu – derėtis ir iškovoti darbuotojams didesnes išeitines kompensacijas ar kitokių papildomų lengvatų (kaip nutiko vienoje Tauragės savivaldybės įmonių). Tačiau ji gali ir paprasčiausiai užmerkti akis, bei nedaryti nieko. Todėl paviršutiniškai priimtas sprendimas stoti į pirmą pasitaikiusią ar pagal pavadinimo gražumą pasirinktą profsąjungą, nepasidomint jos kovingumu, turimu bylų skaičiumi, veikla – atsiliepia būtent tuomet, kai jos labiausiai reikia.

Rūta Geležinė, LPS „Sandrauga“ inf.