Trišalėje taryboje – siekis pasmaugti profsąjungas

2017-03-09 377H

Darbo kodekso projektą svarstančioje Trišalėje taryboje šiandien su kitais klausimais sprendžiamos darbuotojų informavimo ir konsultavimo nuostatos. Po, iš pirmo žvilgsnio, formaliai skambančia darbotvarkės antrašte, slypi profesinių sąjungų sunaikinimo idėja.

Trišalėje taryboje svarstomas siūlymas perkelti darbuotojų atstovų konsultavimo ir informavimo funkcijas darbo taryboms. Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“, kaip tarybos narė, pareiškia, kad tokie svarstymai iš esmės prieštarauja LR konstitucijai, ES direktyvoms ir protingumo principams. Pagal tokį planą, Europos Sąjungoje Lietuva būtų vienintelė šalis panaikinusi profsąjungas.

Viena vertus, nėra nei vienos Europos Sąjungos šalies, kurioje profesinėms sąjungoms būtų uždrausta gauti informaciją iš darbdavio. Priešingai – teisė būti informuotam yra viena demokratijos pamatinių teisių.

„Absurdiška, kad toks klausimas apskritai yra svarstomas“ – teigia LPS „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis. „Panaikinus teisę gauti informaciją ir vesti konsultavimo procedūras, profesinėms sąjungoms teliktų klausimas – pasikarti pačioms, ar paprašyti, kad kas nors patrauktų virvutę. Nes kaip įmanoma ginti žmogų ir ginčyti, tarkime, direktoriaus įsakymą, kurio  nesi akyse matęs?“ – teigia jis.

Šiame kontekste ne rimčiau atrodo ir teiginiai, kad informavimo teisė nenaikinama, o tik perkeliama darbo taryboms. Viena vertus, jos kuriamos darbdavio iniciatyva, todėl jų nepriklausomumu, objektyvumu ir gebėjimu nepriklausomai atstovauti dirbančiuosius pasikliauti negalima.

„Įsivaizduokite „Maximos“ pardavėją, dirbančią po 12 val. per pamainą ir kvalifikuotai, nepriklausomai sprendžiančią konfliktinę situaciją. Dabar siūloma atsakomybę padalinti būtent taip – atimti ją iš profesionalų ir patikėti įmonių dirbantiesiems. Kiek jų gali turėti pakankamai žinių, laiko ir noro tinkamai atlikti šią funkciją, kad jų priimami sprendimai bent jau nekenktų kolegoms?“ – sako K. Juknis.

„Valstybinėms darbo inspekcijoms nebekontroliuojant darbo įstatymų įmonėse, šį darbą iki šiol atliko profesinės sąjungos. Sunaikinus profsąjungas, dirbantiesiems beliks spontaniški smurto atvejai ginant savo interesus arba kuo greitesnė emigracija“ – perspėja jis.

LPS „Sandrauga“ inf. Nuotr.Gratisography

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Comments are closed.