Profsąjunga – balsas, kurį darbdavys išgirs

Nesulauzomi2017-08-02

Nuo viršvalandinio darbo, pareigų primetimo, darbdavio savivalės ir piktnaudžiavimo padėtimi iki vėluojančio arba išvis nemokamo atlyginimo – darbe kiekvienas esame susidūrę su vienokiomis ar kitokiomis problemomis. Nepaisant to, Lietuvoje vos 10–15 % dirbančiųjų priklauso profsąjungoms, kurios bene vienintelės gali pasirūpinti darbuotojų reikalais.

Pas mus vis dar gajus mitas, kad profsąjunga yra bereikalingas sovietmečio reliktas. Tačiau pažvelkime į Vakarų Europą ir Skandinaviją, kur profsąjungų istorija skaičiuoja jau kelis šimtus metų. Dar profsąjungos siejamos daugiau su kalbomis, nei su darbais – o yra kaip tik atvirkščiai. Būtent profesinės sąjungos nuolat veikia padėdamos savo nariams ir konsultuodamos bei atstovaudamos juos, kai iškyla problemų darbe.

Problemos sprendžiamos nedelsiant ir teisiškai – nuo reikalingo rašto surašymo už žmogų ir išsiuntimo darbdaviui iki atstovavimo Darbo ginčų komisijoje išieškant uždarbį ar teisme ginant savo narį. Ne veltui narystė profsąjungoje yra prilyginama draudimui. Tad kodėl draudžiame namus, automobilius ar savo sveikatą, tačiau nedraudžiame savo darbinės veiklos?

Juk būtent darbas yra mūsų gerovės pagrindas, padedantis užsitikrinti pragyvenimą, pasistatyti namus ir įsigyti automobilius. Tik įstojęs į profsąjungą pradedi suvokti, kiek darbo krūvis įtakoja tavo gyvenimo kokybę ir kad nuo šiol pats gali jį pakreipti sau naudinga linkme. Nes dabar esi ne vienas. Profsąjungos narys yra tik maža didelės organizacijos dalis – joje visi yra lygūs ir vienodai svarbūs.

Stiprybę gyvenime sukuria vienybė – paskirų darbuotojų suma nulemia jų jėgą, kovojant su darbdaviu. Pasilikus po vieną mus gali lengvai sulaužyti, o būdami daugelyje tampame nepalaužiami. Tokiu būdu narystė profsąjungoje mus pakylėja iki darbdavio lygmens ir esant grupėje su kitais padaro jam lygiu.

Neseniai atliktas Didžiosios Britanijos Profsąjungų kongreso tyrimas atskleidė, kad narystė profesinėje sąjungoje užtikrina tris esminius dirbančiajam dalykus:

  1. Aukštesnis atlyginimas;
  2. saugesnės ir sveikesnės darbo vietos;
  3. mažesnė darbdavio savivalė.

Visa tai suteikia priklausymas profsąjungai. Schema paprasta: kilus problemai darbe jūs susisiekiate su savo profsąjunga, išdėstydami esamą situaciją. Tuomet kvalifikuoti teisininkai įsigilina į padėtį ir imasi spręsti problemą, nesvarbu kas tai būtų – nepriklausančių pareigų primetimas, etatų mažinimas, o gal neteisėtas atleidimas iš darbo?

Nebijokite jungtis į profsąjungos gretas, nes tik mūsų bendrą balsą darbdavys išgirs. Būdami kartu galime atsilaikyti prieš darbdavio savivalę, priversti mus išklausyti, apginti savo teises ir pagerinti darbo sąlygas. Profsąjunga padės jums pakelti savo darbo, o kartu – ir gyvenimo kokybę.

LPS „Sandrauga“ inf., už iliustraciją dėkojame Martin Rowson (mirror.co.uk).

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *