Keršto represijos prieš profesines sąjungas Baltarusijoje

Baltarusija2017-08-10

Nuogąstaujama dėl dviejų Baltarusijoje persekiojamų profesinių sąjungų likimo. Tarptautinė profsąjungų konfederacija (ITUC) praneša, kad kaimyninės respublikos finansinių tyrimų pareigūnai ne tik konfiskavo dokumentus ir įrangą iš dviejų nepriklausomų profsąjungų biurų, tačiau ir kelias valandas tardė jų pirmininkus bei personalą. Profsąjungos kaltinamos sulaukusios paramos iš užsienio ir už ją nesumokėjusios mokesčių.

Rugpjūčio pradžioje Radioelektronikos (REP) ir Baltarusijos nepriklausoma profsąjungos (BKDP) sulaukė netikėtų svečių valstybės pareigūnų iš Finansinių tyrimų departamento. Baltarusijos demokratinio profesinių sąjungų kongreso filialinės profsąjungos apkaltintos tuo, jog yra sulaukusios solidarumo paramos iš užsienio. Neva ją profsąjungų lyderiai panaudojo kaip asmenines lėšas ir nesumokėjo savo šaliai mokesčių nuo paramos sumos.

Šis persekiojimo atvejis nėra išimtinis, mat Baltarusija jau daugelį metų yra atsidūrusi po Tarptautinės darbo organizacijos padidinamuoju stiklu dėl nuolatinio ir sistemiško profsąjungų teisių pažeidinėjimo ir persekiojimo. Ši organizacija dar 2004 m. išleido 12 rekomendacijų Baltarusijos vyriausybei rinkinį. Tarp jų ir siūlymas pataisyti Dekretą nr. 24 – kuriame reiškiamas susirūpinimas profsąjungų parama iš užsienio. Tačiau rekomendacijos iki šiol tėra įdiegtos dalinai.

Tarptautinės profsąjungų konfederacijos (ITUC) generalinis sekretorius Sharanas Burrow, reaguodamas į įvykius kaimyninėje respublikoje pareiškė, kad visi šie pareigūnų veiksmai išreiškia nepriklausomų profsąjungų darbo trikdymą, vykstantį Baltarusijoje.

„Pareigūnai sutrikdė dviejų profesinių sąjungų darbą, įvedė represijos ir baimės jausmą. Baltarusija turi savo teisės aktus priartinti prie tarptautinių įsipareigojimų ir pilnai įdiegti Tarptautinės darbo organizacijos rekomendacijas – tokias kaip išorinės paramos galimybė ir panaikinimas vis dar šioje šalyje egzistuojančios legalios nuostatos tardyti profsąjungų lyderius. Anksčiau šiais metais mes buvome liudininkai masinių protestų prieš įstatymą, kuriuo kone 400 tūkst. baltarusių buvo paskelbti „socialiniais parazitais“ – pabrėžtina, jog protestuose šių profsąjungų lyderiai buvo pirmosiose gretose. O dabar jiems atėjo oficialaus keršto valanda – keršto prieš profsąjungas, paprasčiausiai atstovaujančius ir ginančius Baltarusijos dirbančiuosius“. – Tikrąsias profsąjungų persekiojimo priežastis Lietuvos kaimynėje atskleidė ir padėtį komentavo ITUC gen. sekretorius  Sh. Burrow.

Pagal ituc-csi.org inf.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *