Nerimas policijos pareigūnų gretose: jaučiamės apgauti

policininkai2017-08-30

„Sandrauga“ oficialiu raštu kreipėsi į policijos generalinį komisarą Liną Pernavą, nes sulaukta nusiskundimų iš pamainomis po 12 val. dirbančių profsąjungos narių pareigūnų. Jie nurodo, kad galimai daromi darbo laiko apskaitą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimai: vykdant „Planą 1000“ šie policijos pareigūnai negauna 850 eurų „į rankas“ kaip kad dirbantieji įprastu 8–17 val. grafiku.

Situacija paradoksali, mat konstatuojama, jog darbas naktį neišvengiamai sukelia pavojų darbuotojų sveikatai, skatina organizmo išsekimą, todėl įstatymų leidėjas už darbą, atliekamą sunkesnėmis nei įprasta sąlygomis, numato priemoką, kuri mokama tik tokį darbą dirbantiems pareigūnams ir turi viršyti įprastu darbo laiku dirbantiems mokamą atlyginimą. Tačiau ši taisyklė negalioja Lietuvos policijos sistemoje, kur priemoka už darbą naktį ir švenčių dienomis jau įskaitoma į policininkų 850 eurų užmokestį „į rankas“, nors pačios priemokos paskirtis yra kompensuoti pareigūno darbo laiką, dirbant pamainomis.

Padėtis kelia nepasitenkinimą ir susiskaldymą policijos bendruomenėje, o „Sandraugai“ priklausantys pareigūnai kreipiasi į profsąjungą ieškodami teisybės. „Sandrauga“ Policijos departamentui nusiuntė oficialų raštą ir pateikė pavyzdinį atsiskaitymo lapelį su galima darbo užmokesčio nepriemoka. Generalinio komisaro L. Pernavo prašyta nurodyti pavaldžioms policijos įstaigoms pašalinti darbo laiko apskaitos ir mokėjimo pažeidimus.

Daugelį policijos pareigūnų visoje Lietuvoje atstovaujanti profsąjunga sulaukė feljetono verto atsakymo iš Policijos departamento. Jame nurodoma, kad: „Planas 1000“ savaime nesukuria naujų teisinių pagrindų mokėti darbo užmokestį, o tik suformuoja įstaigų vadovybėms tikslą (siekiamybę) rengiant užduotis pareigūnams, organizuojant tarnybą sudaryti galimybę pareigūnams gauti didesnį darbo užmokestį“.

Rugpjūčio pradžioje policija oficialiai pranešė užbaigusi šalyje gausios kritikos susilaukusią reformą. Pasak Policijos departamento atstovo spaudai R. Matonio, pertvarka leido policijai sutaupyti ir padidinti algas pareigūnams, įgyvendinant „Planą 1000“. Jo pagrindas – užtikrinti, kad nuo š. m. liepos mėnesio pareigūnai „į rankas“ gautų ne mažiau 700 eurų (pirminė grandis) arba 850 eurų (vidurinė grandis). Vadovaujantis šiuo planu iki 2020 m. mažiausiausias pareigūnų darbo užmokestis turėtų siekti bent 1000 eurų.

Tačiau nepraėjus nė mėnesiui profsąjunga sulaukė nusiskundimų iš pamainomis pagal grafiką dirbančių narių pareigūnų, kad, priešingai nei deklaruojama viešojoje erdvėje, jie negauna žadėtų 700/850 eurų „į rankas“. Išeina, kad ir taip naktimis dirbantiems ir mažesnį atlyginimą gaunantiems pareigūnams dar turėtų būti padidintas darbo krūvis, kad savo atlyginimu jie prisivytų įprastu dienos metu dirbančius kolegas.

Akivaizdu, kad dėl nelygiaverčiai vykdomo „Plano 1000“ naktimis tarnaujantys pareigūnai uždirba mažiau nei kiti. Policijos departamentas, garsiai trimituodamas apie sėkmingai vykdomą „Planą 1000“, negerbia nei savęs kaip institucijos, nei visų dorai savo pareigas atliekančių ir pamainomis dirbančių pareigūnų. Šiuo metu prie Prezidentūros vyksta bado akcija dėl Lietuvos teismų sistemos. „Sandrauga“ mano, kad Policijos departamento vadovai sugebės teisingai išspręsti susidariusią problemą ir toliau nekiršins policijos bendruomenės.

LPS „Sandrauga“ inf.