Pavyzdžiai iš užsienio Lietuvai

Kh4e0HqugB2017-11-27

Blogėjančios darbo sąlygos edukacinėse įstaigose vis labiau verčia susimąstyti darbuotojus. Darbas nežinioje konvertuojasi į susirinkimus, kuriuose darbuotojai mėgina ieškoti problemų sprendimų. Nei vienas mokytojas ar dėstytojas negali dirbti motyvuotai, kai įstaigų valdžia grasina apribojimais ir veikia už nugaros.

Mokytojų profesinė sąjunga – „Pavargome. Užtenka.“

Škotijoje įsikūrusi mokytojų profesinė sąjunga piktinasi darbo sąlygomis bei atlygiu mokyklose. Patys mokytojai teigė, jog tai buvo tik laiko klausimas, kada bus parodytas  nepasitenkinimas absurdiškomis sąlygomis. Šis pyktis ėmė bręsti dar 2017 metų pradžioje, kai mokytojų atlyginimai buvo atidėti, o atlikta analizė parodė, jog mokytojai užsienyje uždirba daugiau, nei pačioje Škotijoje. Tokios žinios paskatino imtis veiksmų, kurie galiausiai buvo pradėti realizuoti.

Pirmasis streikas buvo įgyvendintas jau lapkričio 23 dieną, kitas rengiamas paskutinę lapkričio dieną. Profsąjunga pasirinko taktiką, kuri neleidžia streikui nurimti: nedidelės mokytojų grupės visoje Škotijoje nepaliaujamai protestuoja visos dienos metu.

„Deja, šis streikas turės įtakos tiek besimokantiems vaikams, tiek tėvams, tačiau mokytojai nebenori vergauti, todėl tikslas yra pasiekti, jog šioje srityje dirbantys žmonės galėtų oriai dirbti. Dabartinis darbo krūvis, atlyginimas ir kitos darbo sąlygos neleidžia mokytojams rodyti potencialo, nebeliko motyvacijos.“ – teigia profesinės sąjungos atstovė Chris Keates.

Valdžia visais įmanomais būdais stengiasi „uždusinti“ iškilusius pasipiktinimus, neva dabar vyksta derybos su profesinėmis sąjungomis, tačiau jos nesutinka su jokiais sprendimais ir sąlygomis.

Darbdaviai siekia sumažinti pensijas

Jungtinės Karalystės universiteto dėstytojai taip pat svarsto, kaip spręsti problemas susijusias su jų pensijomis. Šio universiteto darbuotojai priklauso Universiteto ir Koledžo sąjungai (UCU), todėl suvieniję jėgas tikisi apginti ir užsitikrinti savo ateitį, o tuo tarpu darbdaviai kuria schemas ir mėgina įtvirtinti mažesnę pensiją.

Daugiau nei 85 proc. universiteto darbuotojų  yra kovingai nusiteikę ir pablogėjus situacijai neneigia, jog imsis realių veiksmų, kad tik apgintų tai, kas jiems priklauso. Paskutinė specialioji konferencija buvo surengta praeitą savaitę, kur buvo balsuojama ir nutarta dėl galimo streiko. Dėstytojai tikisi, kas streikas pakeis šio nesąžiningo žaidimo taisykles.

Mokytojų darbo sąlygos pašlijo ir Portugalijoje

Tūkstančiai mokytojų iš Portugalijos susirinko Lisabonoje prie Parlamento rodydami pasipiktinimą nesąžiningais valdžios sprendimais. Ginami profesinės sąjungos (FENPROF) mokytojai drąsiai galėjo inicijuoti protestą. Planuoto streiko trukmė numatoma ne mažiau nei dvi savaitės. Taip pat, buvo nuspręsta, jog kol kas mokyklose bus imamasi tik dalinio streiko, kuris pasireikš atsisakymu dirbti vieną valandą pačioje darbo dienos pradžioje. Nevykstant pokyčiams viena valanda išaugs į ištisas dienas besitęsiančių protestų lietų.

Šie neramumai kilo tada, kai buvo gauta informacija, jog valdžia ketina sutaupyti 650 mln. eurų. Šis taupymo metodas mokytojus paliktų be atlygio – net 10 darbo metų veltui.

Mokytojai siekia edukacinių reformų, kurios ne tik užtikrintų biudžetą, bet ir suteiktų viziją perspektyvoms karjeroje.

Profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas K. Juknis komentuoja situaciją: „Šie pavyzdžiai iš užsienio yra paprasti ir aiškūs. Jie žino, ko siekia ir kovoja už savo teises. Tai akivaizdūs pavyzdžiai, kurių bijo kai kurios „šampaninės“ profsąjungos. Kova už darbuotojų teises ir darbo sąlygas yra svarbiausia. Kodėl Lietuvos pedagogams yra svetima priešintis kapitalui? Neturėtume laukti geresnių laikų, turime kovoti dabar.“

Parengta pagal wsws.com

Justina Venckutė