Aplaidaus saugos ir sveikatos specialistų darbe kaina – žūtys darbo vietoje

darbo sauga2018-03-08

Vasario mėnesį Valstybinė darbo inspekcija jau vadina „juoduoju“, mat vasarį įvyko net penki žūtimis darbo vietose pasibaigę nelaimingi atsitikimai. Neapgalvoti ir netinkamai planuojami technologiniai procesai pareikalavo rekordinio žuvusiųjų skaičiaus ir kelia klausimus dėl darbuotojų saugos ir sveikatos specialistų darbo. Taip pat ir dėl to, kad net ir įvykus nelaimingam atsitikimui darbe, nėra padaromos išvados ir darbai toliau vyksta darbininkams pavojingomis sąlygomis.

Net 5 dirbančiųjų gyvybes nusinešęs vasaris prisidėjo prie kitų 3 sausį žuvusių darbuotojų ir iš viso sudaro net 8 gyvybių darbe per tokį itin trumpą laiką pareikalavusius atvejus. VDI Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų skyriaus vedėjas Saulius Balčiūnas sako, kad „jau iš pirminių įvykių aprašymų matyti, kad darbai buvo atliekami pagal įprastus nustatytus technologinius procesus. Tačiau būtent pagal tokius procesus, kurie, jei neapgalvoti ir nėra tinkamai planuojami, kelia darbuotojams pavojų.“ Kai kurias įmones žūčių darbe aspektu galima netgi laikyti probleminėmis – jose nesaugios darbo sąlygos nulemia kas keleri metai vis pasikartojančius tragiškus įvykius.

Štai jau vasariui baigiantis gautas pranešimas apie darbuotojo žūtį vienoje stambioje trąšų prekybos įmonėje. Joje iškraunant iš vagono trąšas, 27 metų darbuotojas, įlipęs į vagoną, turėjo išvalyti trąšų likučius išbyrėjimo angų link. Iš paskutinės angos byrant trąšoms kartu pastebėta ir darbuotojo, prasmegusio į trąšas, koja. Bendradarbiai ištraukė darbuotoją, suteikė pirmąją pagalbą, tačiau atvykę medikai konstatavo mirtį.

Šioje įmonėje nelaimės įvyksta kone kasmet. Prieš pora metų, įjungiant žirnių talpykloje sraigtinį transporterį nebuvo įsitikinta, kad visi darbuotojai pasišalino. Pradėjus veikti sraigtui, vasarai įsidarbinęs jaunuolis buvo įtrauktas į žirnių talpyklą. Kol įmonės darbuotojams pavyko sustabdyti įrenginį, septyniolikmetis jau buvo palaidotas gyvas po žirniais. Toje pačioje bendrovėje dar metais anksčiau buvo nelaimingas atsitikimas, kai išvežus grūdus iš vieno sandėlio, greta esančio pilno grūdų sandėlio pertvara neišlaikė ir užgriuvo darbininką, valiusį jau tuščią sandėlį. Darbdavys visiškai neįvertino, kad menka plytų pertvara negali išlaikyti sandėliuojamų grūdų svorio, spaudimo ir grius. „Belieka pridurti, kad darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos funkcijas šioje įmonėje atlieka žinoma ir pripažinta įmonė“, – pastebi VDI ekspertas S. Balčiūnas.

Apžvelgiant kitas vasario mėnesio tragiškas nelaimes darbo vietose paminėtina Skuodo rajone įvykusi nelaimė, kai elektrikui pastotėje keičiant atraminius izoliatorius, jis priartėjo prie įtampą turinčių srovinių dalių ir buvo mirtinai traumuotas elektros srovės. Vasario 11 diena pareikalavo net dviejų gyvybių Kaune ir Vilniuje. Vienos gelžbetonio konstrukcijų gamyklos formavimo ceche, statant gelžbetoninę plokštę į laikino sandėliavimo vietą, gretimai stovinti 9 tonų svorio gelžbetoninė plokštė atsilaisvino iš tvirtinimo elementų ir virsdama prispaudė tiltinio krano operatorių. Taip pat, kaip paaiškėjo, nukentėjusysis dirbo neblaivus. Visa tai įvyko, nors bendrovė savo svetainėje prisistato kaip ilgametę patirtį gelžbetonio konstrukcijų gamyboje turinti įmonė, kurioje įdiegta sertifikuota ISO kokybės valdymo sistema, suformuota patikima kvalifikuotų darbuotojų komanda.

Tą pačią dieną vienos inžinerinės įmonės operatorius mirtinai sužalotas, kai Vilniuje, atliekant geologinio tyrinėjimo darbus, besisukantis žemės gręžimo agregato darbinis grąžtas įtraukė jį tarp nejudančių mechanizmo dalių. Jau vasario pabaigoje vienos Tauragės rajono įmonės dažymo ceche stumiamas transportavimo vežimėlis pasviro, o ant jo iš maždaug 1 m aukščio krito 200 kg svorio metalinė sija. Ji prispaudė įmonės metalinių gaminių dažytoją. Nuo patirtų sužalojimų darbuotojas mirė.

Pasak VDI Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų skyriaus vedėjo S. Balčiūno, vasario mėnesio žūtys darbe kelia daug klausimų apie darbuotojų saugos ir sveikatos specialistų darbe atliekamas funkcijas ir primena, kad kiekvieną technologinį procesą reikia nuodugniai apgalvoti ir suplanuoti. O iš patirtų tragiškų įvykių – pasimokyti. Kitu atveju įmonės tampa „juodosiomis“ – kas keleri metai ar net kasmet savo darbuotojų gyvybes pasiglemžiančiomis darbo vietomis.

Parengta pagal VDI inf.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Comments are closed.