Statybos ir medžio pramonė – pavojingiausi sektoriai darbininkams

pavojus statybos2018-03-18

Pavojingos dulkės, chemikalai, asbesto dalelės, darbas aukštyje su pavojingais svoriais ir technika – tai tik kelios pavojaus darbuotojų saugai ir sveikatai priežastys dirbant statybų sektoriuje. Su panašiomis grėsmėmis ir rizika sveikatai susiduria ir medienos pramonės darbininkai. Sveikatai pavojingos darbo sąlygos lemia ne tik dažnus tragiškus nutikimus darbo vietoje, bet ir chemikalų sukeliamas mirtinas ligas.

Tarptautinės organizacijos nedviprasmiškai liudija: darbas statybų ir medžio apdirbimo pramonėje pirmauja tarp pačių darbininkų sveikatai pavojingiausių sektorių. Šių šakų darbininkai atvirai pripažįsta: jie dirba sveikatai itin žalingose dulkėse, chemikalų debesyse, tarp asbesto dalelių iš statybinių medžiagų. Statybininkai ir miško pramonės darbininkai dirba didžiuliame aukštyje, suspaustose erdvėse, jie kilnoja svorius ir dirba su pavojinga gręžimo bei pjovimo technika.

Visai nenuostabu, jog šių sektorių dirbantieji „pirmauja“ ir tarp tragiškais incidentais darbo vietose pasibaigiančių įvykių, o taip pat – profesinių ligų, kurias sukelia sveikatai kenksmingos darbo sąlygos. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kiekvienais metais pasaulyje 100 tūkstančių statybininkų žūsta darbo vietose and dar dešimtys tūkstančių patiria sunkius sužalojimus ar suserga dėl blogų ir nelegalių darbo sąlygų, kuriose nesilaikoma net menkiausių darbų saugos ir sveikatos reikalavimų.

Remiantis darbininkų sužalojimo statistika, medžio apdirbimo įrenginiai yra patys pavojingiausi ir sukelia daugiausia sužalojimų tarp bet kurio sektoriaus mašinerijos. Tuo tarpu statybininkai susiduria su kita rykšte – tai asbesto dulkės. Kasdien net 300 žmonių miršta nuo asbesto sukeltų plaučių ligų, daugelis jų dirba statybų aikštelėse. Įvairias plaučių ir kitų vidaus organų ligas ir vėžį sukelia ne tik asbestas – tai ir kasdien statybų ir apdailos darbuose dideliais kiekiais naudojamos lakiosios medžiagos kaip klijų ir dažų tirpikliai, lakai, dažai, taip pat itin kenksmingi suvirinimo dūmai, cemento dulkės, izocianidas, formaldehidas, o kur dar miškų pramonėje plantacijoms ir medžiams gydyti naudojami pesticidai.

Statybininkus ir medienos apdirbimo sektoriaus darbininkus vienijančios profesinės sąjungos reikalauja, kad asbesto naudojimas būtų apskritai uždraustas. Dirbantieji turi teisę savo pareigas atlikti sveikomis ir saugiomis darbo sąlygomis. Tačiau jų neužtikrina dažnas statybų sektoriaus darbdavys. Lietuvoje į darbą statybose plūsta užsieniečiai imigrantai iš Rytų. Jie dažnai dirba nelegaliai, neturėdami jokių socialinių garantijų, yra įdarbinami per trečiuosius asmenis ir fiktyvias firmas, todėl gali pasikliauti tik darbdavio gera valia, kurią retai kada patiria.

Aplaidžiai tvarkomose statybų aikštelėse žūsta saugos taisyklių nesilaikantys ir jų nė nežinantys darbininkai. Pelnu, o ne darbuotojų sveikata besirūpinančių darbdavių tikslas – kuo mažesni mokesčiai ir efektyvesnis darbas, todėl darbininkai verčiami dirbti nesuskaičiuojamus viršvalandžius būdami net formaliai neįdarbinti, taip apsidraudžiant nuo bet kokių tragiškų atsitikimų atsakomybės darbdavio pusėn. Apsauga nuo darbdavių išnaudojimo, įsitraukimo į nelegalaus darbo pinkles bei sveikų ir saugių darbo sąlygų neužtikrintumo statybų aikštelėse – stojimas į profesines sąjungas. Viena iš jų – „Sandrauga“ – savo gretose vienija svarų skaičių statybininkų visoje Lietuvoje. Na, o sėkmingo jų atstovavimo istorijas galite pasiskaityti čia.

LPS „Sandrauga“ ir bwint.org inf.