Bedarbių skaičius šalyje artėja prie 10 procentų

norim darbo2018-03-19

Įsibėgėjant 2018-iems metams Lietuvoje vis labiau daugėja bedarbių. Reorganizuojama Lietuvos Darbo birža jau nuo spalio mėnesio taps „Užimtumo tarnyba“. Ar reorganizacija ir pavadinimo pakeitimas duos vaisių – sužinosime jau rudenį, tačiau kol kas situacija darbo rinkoje išlieka prastėjanti, o bedarbiu mūsų šalyje yra kas devintas žmogus.

Į Lietuvos Darbo biržą vasario mėnesį dėl kone trečdaliu sumenkusios darbo pasiūlos kreipėsi daugiau nei 19 tūkstančių darbo neturinčių asmenų. Jie prisidėjo prie jau teritorinėse Darbo biržose registruotų bedarbių ir kartu sudarė net 161 tūkst. darbo ieškančiųjų. Taigi bedarbiai Lietuvoje – 9,1 proc. šalies darbingo amžiaus gyventojų. Lyginant su pačia 2018 m. pradžia, bedarbių skaičius išaugo 0,4 proc., o lyginant su laikotarpiu prieš metus – fiksuojamas 0,3 proc. bedarbių prieaugis.

Bedarbystė šiais metais augo daugumoje respublikos savivaldybių. Lazdijų ir Ignalinos rajonuose registruojamas didžiausias net 16 proc. nedarbas. Probleminėmis darbą susirasti vietovėmis Lietuvoje ir toliau išlieka Zarasų, Akmenės, Visagino rajonų savivaldybės. Pastarosiose dviejose registruotas ir didžiausias šalyje moterų nedarbas, na o daugiausia bedarbių vyrų surasime būtent Ignalinoje ir Lazdijuose, kur darbo neturi kone kas penktas gyventojas.

Pažymėtina, kad bedarbių vyrų Lietuvoje apskritai yra daugiau nei moterų. Vyrų nedarbo lygis jau siekia 9,8 proc., todėl bendrą nedarbo statistiką sumažina tik dažniau nei vyrai darbą turinčios moterys. Dar viena problema, kad net ketvirtis visų Lietuvos bedarbių yra ilgalaikiai bedarbiai. Dažnai jie aplinkinių yra vadinami tinginiais ir nenorinčiais dirbti, tačiau neįsigilinama į šių žmonių padėtį. Štai Vilniaus universiteto profesorius dr. Boguslavas Gruževskis sako, kad neteisinga ilgalaikius bedarbius vadinti tinginiais. „Mes matome, kad dažnai ta „tinginystė“ yra priverstinė. Iki 60 proc. ilgalaikių bedarbių galima grąžinti į rinką“, – įsitikinęs ilgalaikio nedarbo problemą sprendžiantis mokslininkas.

Parengta pagal Lietuvos darbo biržos duomenis.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Comments are closed.