PASAULYJE. Gruzijos cukraus fabrikui virtus bitkoinų kasykla, į protestus sukilo atleisti darbininkai

Fabrikas cukraus2018-05-13

Netoli Tbilisio nuo 1932-ųjų veikęs Agaros cukraus fabrikas daugelį dešimtmečių užpildydavo Gruzijos parduotuves išskirtinėmis ir žmonių pamėgto cukraus pakuotėmis. Tačiau galiausiai cukrus susidūrė su neįveikiamu priešininku – bitkoinu. Vos prieš pusmetį didžiuliam prekybos konglomeratui priklausančios kompanijos savininkai nutarė prekybą cukrumi iškeisti būtent į šios virtualios kriptovaliutos kasimą.

Staigiai uždarius prekybą cukraus gaminiais, net 481 buvęs cukraus fabriko darbuotojas neteko darbo, o nedidelis Tbilisio apskrities miestelis neteko pagrindinio ir kone vienintelio darbdavio. Daugybė vietinių gyventojų pragyvena tik iš kreditų, miestelyje viena po kitos ėmė užsidarinėti smulkios parduotuvės, nes žmonių perkamoji galia drastiškai smuko.

Tačiau praėjus pusei metų nuo cukraus fabriko darbininkų masinio atleidimo, šimtai buvusių darbuotojų vieningai sukilo. Nuo kovo mėnesio šalia buvusios savo darbovietės jie įsirengė stovyklą, blokuoja gamyklos vartus su užrašais, raginančiais vėl atnaujinti Agaros cukraus fabriko sėkmingą veiklą.

Cukraus fabriko darbuotojų atleidimai ir veiklos nutraukimas gal ir būtų likusi paslaptis, jei ne vietinė profesinė sąjunga, kuri išsiaiškino, kad į fabriką ėmė keliauti galingi procesoriai virtualios kriptovaliutos bitkoino kasimui. Į fabriko kompleksą buvo iškviesti inžinieriai ir IT specialistai. Nuo 2009 m. sukurtos ir neseniai kainos burbulo sprogimą patyrusios bitkoino kriptovaliutos kasime Gruzija pasaulyje užima net trečią vietą. Vis dėlto vietiniams Agaros cukraus fabriko darbininkams tai nė motais.  Jie tikisi, kad į konfliktą įsikiš Gruzijos Vyriausybė, o svarius žingsnius tam atliko ir darbininkus atstovaujanti profesinė sąjunga.

Fabrikas cukraus2Tuo tarpu kompanijos atstovai fabriko veiklos nutraukimą suverčia pasaulinių cukraus kainų kritimui ir atleistus darbininkus maitina pažadais komplekso veiklą atnaujinti vos tik jos stabilizuosis. „Paaiškinimai, kurių sulaukiame, mūsų netenkina, – situaciją komentuoja profsąjungos atstovas G. Diasamidzė. – Ne mes turėtumėm aiškinti Vyriausybei, kokių veiksmų imtis, tačiau pati valdžia turėtų numatyti problemas ir užkirsti joms kelią. Mūsų darbininkams tai yra gyvybės ar mirties klausimas ir jie kovos iki galo“. Protestuotojai pasidalino į dvi dalis. Pirmieji liko blokuoti cukraus fabriko komplekso vartų, o daugiau nei šimtas atleistų cukraus fabriko darbininkų pradėjo 90 kilometrų žygį pėsčiomis į Tbilisį, reikalaujant intervencijos į bitkoinams nuo praeito rudens pašvęstą gamyklą.

Nėra nuostabu, kad bitkoinų kasyba vietinius verslus išstumia būtent Gruzijoje – čia palyginti pigi elektros energija ir verslui „draugiški“ įstatymai leidžia plėtoti bitkoinų kasimo pramonę. Deja, jai darbininkai nereikalingi – todėl cukraus fabrike dirbančius žmones pakeitė galingi procesoriai, regiono elektros suvartojimą pašokdinę 7 milijonais kilovatvalandžių. Ir taip be darbo likę vietiniai jau nuogąstauja, kad bitkoinai jiems netrukus pašokdins ir elektros kainas.

Parengta pagal eurasianet.org inf.