Trišalėje taryboje – minimalios algos didinimo planai

3sale132018-05-15

LPS „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis kartu su kitų respublikinių profsąjungų, darbdavių bei Vyriausybės atstovais dalyvauja Trišalės tarybos posėdyje. Tai šiemet jau penktasis šalies dirbančiuosius atstovaujančių profesinių sąjungų susitikimas su valdžios bei darbdavių delegatais. Trišalės tarybos posėdyje be kitų svarbių klausimų aptariamas mažiausias pajamas gaunantiems darbuotojams itin aktualus klausimas dėl minimalios mėnesinės algos.

Posėdyje pateiktas siūlymas minimalią mėnesinę algą didinti nuo kitų metų pradžios, t. y. 2019 m. sausio mėnesio. Šį kartą siūlomas nebe fiksuotas MMA sumos padidinimas (kaip nuo 2018 m. MMA didinta 20 eurų iki 400 eurų), tačiau dirbantiesiems žymiai naudingesnis minimalaus atlygio nustatymas pagal formulę. Šiai profsąjungų idėjai darbdaviai iš esmės pritaria, tačiau iš jų pusės laikomasi nuomonės, kad formulė turėtų būti varijuojama provincijoje. Tai grindžiama mintimi, kad atlyginimai Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje stipriai lenkia regionus, kur verslas esą bus nepajėgus su tuo susidoroti.

Tokios ir panašios darbdavių kalbos bei regionų periferijos „kozirio“ naudojimas girdėjosi jau ir prieš pastarąjį MMA didinimą, kurį profsąjungos vis dėlto išsikovojo. Nuo kitų metų pradžios minimalų mėnesinį užmokestį darbuotojus visoje šalyje ginanti LPS „Sandrauga“ ir kitos respublikinės profsąjungos vėl siekia MMA didinimo.

euraiDar pernai Trišalė taryba nusprendė, kad MMA turi sudaryti 45–50 proc. vidutinės algos, o konkretus santykis bus lygus keturių didžiausią santykį turinčių Europos Sąjungos (ES) šalių vidurkiui, tačiau turės išlaikyti šią stabilią 45–50 proc. ribą. Šiandienėje Trišalės tarybos darbotvarkėje antru klausimu įrašytas svarstymas dėl MMA yra visų pirma diskusinis. Jo metu profesinių sąjungų atstovai neabejoja dėl vieno – kad minimali alga privalo būti keliama, o kad šis kėlimas nebūtų kasmetinis derybinis procesas, kuriam pagalius nuolat kaišo darbdaviai, siūloma MMA didinimą taikyti pagal formulę.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija Trišalei tarybai pateikia savo siūlymą, kiek galėtų didėti minimali mėnesinė alga. Primename, kad nuo praėjusių metų vidurio įsigaliojęs naujasis Darbo kodeksas reglamentuoja, kad MMA gali būti mokama tik už nekvalifikuotą darbą, nors šią itin lengva apeiti nustatant kad ir vos 1 eurų didesnį darbo užmokestį.

Be minimalios mėnesinės algos didinimo perspektyvų, gegužės mėnesio trišalės tarybos posėdyje taip pat pristatoma mokesčių ir pensijų sistemos reforma, taip pat bazinio dydžio nustatymo kriterijai. Finansų ministerija deklaruoja Lietuvos konkurencingumą Baltijos šalyse ir mažiausią darbo jėgos mokestinę naštą kaip paskatą verslo investicijoms mūsų regione.

Tuo tarpu Socialinės apsaugos ir darbo ministerija džiaugiasi sprendimu mažiausias pajamas gaunančių senjorų priemokas vidutiniškai 20 eurų. Taip pat minima iki 130 eurų didėjanti šalpos pensija, visiems senatvės pensijos sulaukusiems žmonėms, neturintiems kitų pajamų. Be kita ko, pristatoma pensijų kaupimo pertvarkos esmė ir skirtingi pensijos kaupimo būdai bei teisė pasakyti „Ne“ automatiniam įtraukimui į pensijos kaupimo programas.

LPS „Sandrauga“ inf.