Artėjant minėjimams ir nedarbo dienoms, visi labai laukiame, kada galėsime pailsėti nuo kasdienių darbų, pabūti daugiau su šeima ar draugais. Tačiau Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“ primena, kad yra ir tokių darboviečių, kur gamybos ir aptarnavimo darbas negali sustoti net ir švenčių dienomis.
Per nedarbo dienas ir šventes darbuotojui reikia dirbti tik tada, kai jis pats duoda sutikimą. Pavyzdžiui, jeigu jūsų darbdavys nori, kad per tam tikrą nedarbo dieną ateitumėte į darbą ir atlikinėtumėte savo funkcijas, jis turi paprašyti jūsų sutikimo. Nedavus sutikimo, darbdavys neturi jokios teisės versti ar kitaip spausti jus dirbti per nedarbo dieną. Jeigu dirbama pagal suminę darbo laiko apskaitą ar kolektyvinėje sutartyje nustatytais atvejais, darbdavys sutikimo iš darbuotojo gali ir neprašyti – tą nurodo LR Darbo kodekso 123 straipsnio 2 dalis.
„Galima gauti daug didesnį užmokestį, nei įprastomis dienomis“
Panaši situacija yra ir su nėščiomis, neseniai pagimdžiusiomis ir krūtimi maitinančiomis darbuotojomis. Pagal LR darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 37 straipsnio 8 dalį, tokios darbuotojos gali būti skiriamos budėti, dirbti naktį, poilsio ir švenčių dienomis, siunčiamos į komandiruotes tik tada, kai yra gaunamas jų sutikimas. Vienintelis skirtumas yra toks, kad ši nuostata galioja net ir tada, kai dirbama pagal suminę darbo laiko apskaitą.
Vis dėlto, jeigu darbuotojas pareiškia norą ir sutinka dirbti per nedarbo dienas, šis gali sulaukti ir geresnių finansinių rezultatų, nei dirbant įprastomis dienomis, nes gaunamas didesnis užmokestis. Atliekant pareigas savo darbovietėje švenčių dienomis yra mokamas ne mažesnis kaip dvigubas darbuotojo darbo užmokestis. Tuo tarpu, jeigu per šventines ar nedarbo dienas dirbama su viršvalandžiais, mokamas ne mažesnis kaip du su puse darbuotojo darbo užmokesčio dydžio užmokestis.
Primename, kad darbuotojo prašymu, darbo poilsio ar švenčių dienomis laikas ar viršvalandinio darbo laikas, padaugintas iš LR Darbo kodekso 144 straipsnio 1-4 dalyse nustatyto atitinkamo dydžio, gali būti pridedami prie kasmetinių atostogų laiko. Tai reiškiasi, kad jeigu darbuotojas dirba per jam nepriklausomą dirbti dieną, jo darbo užmokestis padidintas 1,5 arba 2 kartais iš šventės ar nedarbo dienos dvigubo užmokesčio. Kitu atveju, darbuotojo rašytiniu prašymu, prie kasmetinių atostogų laiko prisideda tiek dienų, kiek buvo dirbta per jam nepriklausančias dirbti dienas. Žinoma, visa tai turi būti suderinti su darbdaviu.
Taip pat informuojame, kad darbuotojo ir darbdavio vienų kitiems perduodami dokumentai (pranešimai, raštiški prašymai, sutikimai, prieštaravimai) ir kita informacija turi būti pateikiami raštu. Sutikimo forma konkrečiai neapibrėžta, todėl sutikimas gali būti išreiškiamas laisvos formos dokumente.
Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“ kviečia žmones, kurie susiduria su darbo laiko apskaitos, darbo užmokesčio, darbo sąlygų pažeidimais, prievarta ir psichologiniu spaudimu, nedelsti ir kreiptis į savo profesinę sąjungą. Kartu mes galime įveikti visus iškilusius sunkumus ir siekti geresnio rytojaus vardan darbuotojų sąlygų ir garantijų.
Giedrius Katkauskas