Toksiška darbo aplinka veda prie ilgalaikio nedarbingumo

Tikriausiai kiekvienas dirbantis žmogus gali pritarti, kad palaikyti gerą ir teigiamą emocinę atmosferą darbe yra išties sunku. Dažna to kliūtis – žmogaus unikalumas. Visi žmonės yra skirtingi, kartu su emocijų, vertybių, nuomonių ir požiūrių įvairove, o kiekvieno žmogaus charakteris – unikalus. Todėl nenuostabu, kad net ir šiais laikais tenka išgirsti apie neigiamą darbo aplinką ir jų pasekmes. Su tuo susiduria kone visos pasaulio šalys ir valstybės, o tarp jų – Jungtinė Karalystė.


„Toksiškos darbo aplinkos poveikis yra ilgalaikis“


Kaip parodė „Culture Shift“ atliktas tyrimas, beveik trečdalis Jungtinėje Karalystėje dirbančių žmonių pasinaudojo galimybe nebūti darbe dėl toksiškos darbo aplinkos ar kultūros. Tyrimo metu buvo stebima 1 tūkst. suaugusių žmonių, dirbančių tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuose. Buvo sekami jų finansai, sveikata, darbo teisės vykdymas, darbo kultūra ir jos poveikis psichinei sveikatai. Nustatyta, kad 61 proc. darbuotojų, kurie susidūrė su priekabiavimu, patyčiomis ar diskriminacija, pasinaudojo ilgalaikiu nedarbingumu. Tuo tarpu 42 proc. turėjo palikti savo pareigas visam laikui.

Nors tyrimo ataskaitoje nustatyta, kad požiūris į darbo aplinką pasikeitė nuo pandemijos pradžios (2020 m. kovo mėn.) ir kad darbuotojai dabar yra mažiau linkę taikstytis su neigiama darbo kultūra, vis dėlto, toksiškos darbo aplinkos poveikis yra ilgalaikis. Daugiau nei 50 proc. darbuotojų yra pranešę apie emocinį išsekimą dėl patyčių ir priekabiavimo, kuris tęsėsi maždaug vienerius ar dvejus metus. Tuo tarpu 34 proc. žmonių teigė, kad tai tęsėsi net tris ar keturis metus.

toxic


„Pastarieji du metai paskatino žmones būti dėmesingesniems“


Beveik du trečdaliai žmonių (64 proc.) teigė, kad jų patirtis turėjo neigiamą poveikį jų psichinei sveikatai. Tuo pačiu, 71 proc. pranešė, kad jiems net prireikė specialios terapijos. Taip pat, neigiama darbo kultūra turėjo įtakos ir trumpalaikiui nedarbingumui. 71 proc. žmonių pranešė, kad jiems teko apsimesti sergančiais, nes nenorėjo matyti konkretaus asmens, su kuriuo sieja neigiami darbiniai santykiai.

Kaip pakomentavo Gema Makol (Gemma McCall), „Cultural Shift“ vyriausioji viršininkė, „Pandemija darbuotojams parodė, kas iš tikrųjų jiems turi būti svarbiausia. Ar tai bebūtų išlaikytas teigiamas darbovietės balansas, ar stipri, patikima ir pagarbi kultūra“. Pasak G. Makol, pastarieji du metai paskatino žmones būti dėmesingesniems darbovietės kultūros atžvilgiu. „Dabar yra žymiai mažiau žmonių, norinčių būti toje darbo vietoje, kur yra neigiama kultūra, problemiškas elgesys, o po to – psichinės sveikatos poveikis“.

Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“ ragina darbuotojus, kurie darbe susiduria su mobingu – psichologiniu smurtu, priekabiavimu, patyčiomis – ir kitais Darbo teisės pažeidimais, netylėti ir kreiptis pagalbos į profesinės sąjungos teisininkus. Jie suteiks profesionalią teisinę pagalbą ir įdės visas įmanomas pastangas, kad Jūsų darbo aplinka neštų tik teigiamas, saugias ir pilnavertes emocijas.